ANDROIDWindows 10

Edge je už dva dni v Google Play obchode. Čo týmto krokom Microsoft sleduje? | BLOG

Microsoft Edge je internetový prehliadač, ktorý prišiel na PC ako aj smartfónmi spolu s predstavením Windows 10 a Windows 10 Mobile. Bola to veľká vec, konečne spoločnosť priniesla nový a hlavne moderný prehliadač, ktorý bol ďaleko pred Explorerom. Vyzeralo to tak, že Google Chrome konečne dostal adekvátnu konkurenciu.

Niekoľko dní dozadu však Microsoft priniesol internetový prehliadač Edge aj na konkurenčné platformyAndroid a iOS. Mnohých, ako aj nás zo začiatku tento krok nahneval. Predsa len Edge bol exkluzívnou výsadou Windows 10 Mobile. Odstupom času však tento krok Microsoftu začíname chápať a veríme, že ním nechcel len „nasr…“ zarytých Windows Mobile fanúšikov.

Nemusíme si klamať, masu dnes tvoria hlavne používatelia Android zariadení a kým nepríde nový operačný systémom (možno Andromeda od Microsoftu?), ktorý prinesie vyššiu pridanú hodnotu tak sa na trhu trhové podielu nebudú moc hýbať.

Čo Microsoft sleduje prinesením internetového prehliadača Edge na Android a iOS?

Určite ako prvá myšlienka vás môže napadnúť, predsa konkurencia pre Chrome, resp. Safari. Áno aj nie, hoci si osobne myslíme, že je to skôr druhotný zámer. Pýtate sa prečo?

Pozeráme sa totiž na tento krok Microsoftu s odstupom času ako logicky v kombinácii s podporou operačného systému Windows 10. Na prvý pohľad tieto dve témy vôbec so sebou nesúvisia. Dlho sa hovorí o Windowse 10 ako službe a tak ju aj Microsoft predáva. Zmenil politiku vydávanie nových verzií systému (Windows 7, Windows 8,…) do jedného operačného systému – Windows 10, ktorú pravidelne aktualizujú a obohacujú o nové funkcionality. Týmto krokom Microsoft doslova musel ušetriť na vývoji a udržiavaní jednotlivých verzií systému Windows pri živote nemalé peniaze. Tiež treba brať do úvahy, že Windows 10 dnes nájdeme v podstate na 4 stovkách miliónov zariadení. Veď Windows 10 je celý ekosystém od PC, cez herné konzoly až po smartfóny.

TIP  Študuješ, bavia ťa technológie a máš čo povedať svetu? Pridaj sa do nášho tímu! | HĽADÁME REDAKTORA

Práve preto treba chápať Microsoft Edge ako službu skrz viacero ekosystémov a nie ako zradu Windows 10 Mobile fanúšikov. Microsoft týmto krokom dokáže viesť súboj proti internetovému prehliadaču Google Chrome, ktorý ponúka funkcie ako synchronizácia hesiel, záložiek a podobne s desktopovou verziu prehliadača. To isté v podstate priniesol teraz aj Microsoft s dostupnosťou ich prehliadača Edge pre konkurenčné platformy. Defakto Microsoft len rozšíril funkcionality Windows 10 aj na iné platformy.

Nehovor viac o tom, že funkcie ako Continue on PC ešte viac prehĺbia spojitosť medzi svetmi PC a smartfónov. Microsoft jednoducho len reaguje na stále rastúci dopyt prepojenia „rôznych svetov.“

Zdroj: vlastný

Tagy
Ukáž viac

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu