Novinky

Každý piaty človek na Slovensku je závislý na počítačoch a internete. Tvrdí to štúdia Inštitútu pre verejné otázky

Viete si predstaviť aspoň jeden deň bez internetu, počítača či smartfónu? Dva dni dozadu jedna z najvýznamnejších organizácii pôsobiacich v mimovládnom sektore Inštitút pre verejné otázky publikoval štúdiu, podľa ktorej bez mobilného telefónu alebo smartfónu by nedokázalo vydržať ani jeden deň až 36 % opýtaných, a bez počítačov, notebookov, tabletov či internetu ďalších 21 %. Vyplynulo to z celoslovenského reprezentatívneho výskumu na vzorke 1083 respondentov SR starších ako 14 rokov.

IVO_vyskum

Podľa štúdie najviac ohrozenou skupinou sú ľudia od 14 – 34 rokov, medzi ktorými nájdeme hlavne študentov či už stredných alebo vysokých škôl, podnikateľov a duševných pracovníkov. Medzi najčastejšie symptómy závislosti pritom patrí napr. keď ľudia zabúdajú jesť alebo piť, bolí ich hlava, trpia nespavosťou, alebo zabúdajú na svoje povinnosti,… Podľa prieskumu si až 35 % respondentov všíma tieto symptómy na svojich známych či kamarátoch.

Respondenti ďalej odpovedali aj na otázky spojené s ťažkosťami vyvolanými touto „modernou“ závislosťou. Až 41% z nich pokladá za problém nedostatok pohybu, 27 % z nich problém vidí hlavne v kyberkriminalite, 25 % respondentov problém vidí v vzájomnom sa odsudzovaní22 % z nich pokladá za problém škodlivý obsah na internete.

Ako je to s vami, viete si predstaviť deň bez smartfónu či internetu?

Zdroj: IVO.sk (tlačová správa)

TIP  Takto bude vyzerať jeden z najočakávanejších smartfónov týchto dní od Xiaomi. Unikol kompletný dizajn smartfónu Xiaomi Mi 8 Youth
Tagy
Ukáž viac

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu