Excel návodyNovinky

NÁVOD | Vyhľadávanie dát a priraďovanie hodnôt k ním v Exceli – Funkcia VLOOKUP

Dnes si v rámci ďalších návodov určených pre Excel predstavíme šikovnú funkcionalitu VLOOKUP, ktorá slúži na vyhľadávanie / porovnávanie dát a jednoduché priradenie hodnôt k ním. Funkcionalita je veľmi užitočná a praktická napríklad pri práci s veľkým množstvom dát, ktoré potrebujete párovať. Poďme sa teraz pozrieť na príklad z praxe.

Vysvetlenie základných pojmov

  1. Ako prvé si vytvorte jednoduchú tabuľku (viď nižšie)vlookup-funkcia_1
  2. Následne choďte do karty Vzorce (resp. Formulas), kliknite na Knihovňu vzorcov (Insert Function) a vyberte vzorec. Mala by vám vyskočiť tabuľka ako vidíte nižšie a po odkliknutí hľadanej funkcie druhá tabuľka.vlookup-funkcia_2
  3. Následne je potrebné vyplniť požadované dáta.

·        Lookup_value  – hodnota, ktorú chcete vyhľadať.

·        Table_array – prehľadávaná tabuľka.

·        Col_Index_num – je celé číslo stĺpca, z ktorého sa bude priradzovať hodnota. Prvý stĺpec má vždy hodnotu 1.

·        Range_lookup – je nelogická funkcia (0 – False / vyhľadáva presnú hodnotu, 1 – True / najvyššia hodnota, ktorá je menšia ako hľadaná).

Príklad z praxe pre funkciu Vlookup

V príklade z praxe si ukážeme ako priradiť k ID zamestnanca jeho menu. Nižšie na obrázku môžete vidieť výsledok spolu so vzorcom ako aj popisom jednotlivých úkonov, ktoré boli nevyhnutné pre vykonanie tejto úlohy.

vlookup-funkcia_3

·        Lookup_value  – hodnota, ktorú chcete vyhľadať. V našom prípade sme chceli vyhľadať hodnotu A2, teda ID zamestnanca.

·        Table_array – Zdrojovou tabuľkou nám bol stĺpec E, avšak vyznačili sme celú tabuľku z praktického hľadiska ak by sme v budúcnosti rozširovali zdrojovú tabuľku, aby automaticky bol vzorec rozšírený aj o tieto hodnoty.

·        Col_Index_num – je celé číslo stĺpca, z ktorého sa bude priradzovať hodnota. V našom prípade to bol druhý stĺpec (v zdrojovej tabuľke).

·        Range_lookup – je nelogická funkcia (0 – False / vyhľadáva presnú hodnotu, 1 – True / najvyššia hodnota, ktorá je menšia ako hľadaná). V našom prípade sme dali hodnotu 0, teda vyhľadáva presnú hodnotu. Všimnite si, že sme zmenili ID pre Palka v zdrojovej tabuľke a následne nám vyhodilo druhej tabuľku hodnotu N/A.

Tagy

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Jeden komentár

  1. Potrebujem vyriešiť tento problém. V práci často vytváram tabuľky a následne používamVLOOKUP. potreboval by som do table array vložiť aj obrázok – napríkald foto zamestnanca, resp foto produktu.
    Na liste, kde vytváram tabuľku podľa zadaných parametrov by som chcel v danom riadku zobraziť aj obrázok príslušnej vybratej položky. Ďakujem. Používam WO2007

Pridaj komentár

Close
Close