SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Astronómovia prehliadli asteroid, ktorý popri nás preletel „nebezpečne blízko“

Kozmický objekt 2021 UA1 nepredstavoval žiadnu hrozbu, avšak priletel v mŕtvom uhle.

Pred týždňom popri Zemi preletel asteroid vo vzdialenosti 3-tisíc km od povrchu. Zaujímavosťou je, že si ho nikto nevšimol a dozvedeli sme sa o ňom až keď bol na ceste preč.

Vedci ho označili ako 2021 UA1 a bol to naozaj drobný kus skaly s priemerom len 2 metrov. Ak by vstúpil do našej atmosféry, pravdepodobne by kompletne zhorel a nenapáchal žiadne výrazné škody. Znepokojivé je ale to, že si ho nikto nevšimol, keď sa ku nám blížil.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál Jerusalem Post totiž píše, že ide o tretí najbližší prelet kozmického objektu, ktorý sme v našej histórii zaznamenali. Na druhom mieste bol asteroid 2020 QG, ktorý popri nás preletel v auguste minulého roku a na prvom 2020 VT4, ktorý nás navštívil v novembri 2020.

3-tisíc kilometrov je naozaj malá vzdialenosť. Asteroid popri nás preletel v menšej vzdialenosti, než v akej okolo planéty obieha Mesiac. Asteroid bol dokonca pri povrchu bližšie, než väčšina našich telekomunikačných satelitov, obiehajúcich vo výške 35-tisíc km.

Prečo nedokázali vedci asteroid zachytiť? Podľa odborníkov prišiel v mŕtvom uhle. Drvivá väčšina kozmických objektov prichádza „z predu“ čo v tomto prípade znamená stranu, otočenú k vnútornej časti Slnečnej sústavy. Inými slovami povedané, asteroidy preletia popri Zemi a pokračujú smerom k Slnku.

Ak však asteroidy prichádzajú z opačnej strany, teda od Slnka, cez deň ich málokedy vieme pozorovať. Žiara našej hviezdy ich dokáže zakryť. Najlepší čas na pozorovanie týchto objektov je súmrak a platí to aj pre planéty Merkúr a Venušu.

Hrozba asteroidov

Asteroid 2021 UA1 nie je prvým kozmickým objektom, ktorý sme úplne prehliadli. V septembri tohto roka okolo planéty presvišťal objekt 2021 SG, ktorý mohol mať priemer 94 metrov. Tento objekt preletel v polovičnej vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom. Tento asteroid sa pohyboval rýchlosťou 85-tisíc km/h a pri takej veľkosti a rýchlosti by sa určite s našou planétou zrazil.

Asteroidy sú naozaj veľkým rizikom, pretože aj tie menšie majú veľkú deštruktívnu silu. Americká vesmírna agentúra, NASA, hľadá spôsob, ako sa s kozmickou hrozbou vysporiadať. Podľa vedcov v NASA sú asteroidy jedinou prírodnou katastrofou, s ktorou vieme niečo robiť.

Práve preto pripravili misiu DART, ktorá sa pokúsi zistiť, či by sme v prípade núdze dokázali dráhu asteroidu odkloniť. Pri tejto metóde však hrá najdôležitejšiu úlohu práve čas. Vedci musia o nebezpečnom asteroide vedieť aj v niekoľkoročnom predstihu, aby stihli naplánovať, postaviť a odštartovať záchrannú misiu. Ak by nás hrozba asteroidu zasiahla nečakane, naše šance na odklonenie hrozby by sa drasticky znížili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close