SpravodajstvoVeda a výskum

Kontroverzný teoretický fyzik varuje pred kozmickou katastrofou, ktorá môže zničiť celú galaxiu

Teoretický fyzik z Harvardu, Avi Loeb, je známy svojimi zvláštnymi teóriami, ktoré zahrňujú mimozemský život.

Bývalý profesor astronómie na Harvarde, Avi Loeb, je známy svojimi zaujímavými teóriami. Loeb trval napríklad na tom, že vesmírny objekt Oumuamua, návštevník z inej hviezdnej sústavy, je v skutočnosti mimozemskou sondou. Tento objekt vyvolal vo vedeckej komunite menší rozruch, kvôli jeho netradičnému tvaru a trajektórii, píše portál Futurism.

Loebova teória o objekte Oumuamua však nie je jedinou. Teoretický fyzik hľadá mimozemské civilizácie v takmer každom vesmírnom fenoméne a nedávno prišiel s novou bláznivou teóriou. Podľa jeho štúdie, ktorá bola uverejnená na portáli Scientific American, by mohla vesmírna civilizácia postaviť obrovský urýchľovač častíc, ktorý by mohol vyhladiť všetok život v našej galaxii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento vyspelý urýchľovač častíc by mohol v prípade zlyhania vytvoriť explóziu temnej hmoty, ktorá by spálila všetko v Mliečnej dráhe. Lenže ako sa môžu ľudia proti katastrofe takýchto rozmerov brániť? Loeb navrhuje začať s mimozemskou diplomaciou čo najskôr.

„Jednou z možností, ako sa vyhnúť katastrofe vesmírnych rozmerov je uzatvoriť medzihviezdnu zmluvu, niečo ako zmluva o zákaze jadrových testov z roku 1963,“ píše Loeb.

Mimozemská diplomacia?

Problémom v nadviazaní diplomatických vzťahov môže byť  aj to, že doteraz neexistujú dôkazy, ktoré by dokázali potvrdiť existenciu života mimo našej planéty. Je preto bezpečné tvrdiť, že problém, pred ktorým nás Loeb varuje, nie je taký akútny. Loeb preto vo svojej práci opisuje teoretický problém teoretického urýchľovača častíc, postaveného teoretickou vyspelou mimozemskou civilizáciou. Ak by sa tieto problémy prehliadli a mimozemšťania by niečo také postavili, muselo by ísť o konštrukciu väčšiu, ako celá naša sústava.

Loeb priznáva, že ide o veľmi hypotetický scenár. Ak by však takéto zariadenie existovalo, podľa jeho slov by dokázalo vytvoriť „mydlovú bublinu“ temnej hmoty, ktorá by expandovala a ničila všetko, čo jej príde do cesty.

„Bola by takáto vlna deštrukcie dôvodom na obavu? Zlé správy sú, že by sme pravdepodobne nedostali varovanie, pretože žiaden signál sa nevie pohybovať rýchlejšie ako svetlo. Tým pádom by nás nestihol včas varovať,“ vysvetľuje Loeb.

Na záver kontroverzný fyzik dodáva, že takáto katastrofa by mohla mať aj svetlú stránku. Prirovnáva ju k nárazu asteroidu, ktorý vyhladil dinosaurov. Tvrdí, že náš zánik by bol takmer okamžitý a prekvapujúci, rovnako ako asteroid pre dinosaurov. Na záver tvrdí, že v takomto prípade by si ľudstvo ani neuvedomilo, čo ho zasiahlo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close