Najčítanejší portál o Windowse a technológiach

Xiaomi Mi 8

Zaujíma vás prečo lítiové batérie strácajú kapacitu?

Proces nabíjania a vybíjania batérie

Nie je žiadnym tajomstvom, že lítiové batérie časom strácajú na kapacite, čím sa znižuje výdrž našich mobilných či iných zariadení. Ale zaujímalo vás niekedy čo sa deje vo vnútri batérie? A prečo vlastne dochádza k znižovaniu výdrže? Na túto problematiku sa pozreli americký vedci, ktorí vyvinuli špeciálne zariadenie, ktoré umiestnili do elektronického mikroskopu, vďaka ktorému mohli sledovať proces nabíjania a vybíjania batérie. Nižšie na obrázkoch si môžete pozrieť spomínane procesy.

Proces nabíjania a vybíjania batérie
Proces nabíjania a vybíjania batérie

Prvá štvorica obrázkov (v rade) predstavuje proces nabíjania, kde je zachytené nabíjanie batérie, ktoré spôsobuje vytvárania drobných usadenín lítia na elektródach, pričom posledné dva obrázky v rade predstavujú proces vybíjania. Pozornému oku určite neuniklo, že drobné usadeniny, ktoré vznikli v procese nabíjania sa úplne počas vybíjania nerozložia. A práve tento „nedokonalý“ proces spôsobuje znižovanie výdrže batérie.

Zdroj: engadget.com

TIP  PRIPOMÍNAME | Živý prenos gameplay videa z hry DOOM ETERNAL začína už o pár minút!

Zanechaj reakciu

Your email address will not be published.

Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu