SpravodajstvoTechnológie

Základné znaky toho, že sa niekto nabúral do Vášho účtu na sociálnej sieti a ako sa proti takýmto útokom brániť

Zrejme každý z nás je na internete ostražitý najviac ako sa len dá. No niekedy to proste nestačí a hackeri majú stále novšie a novšie triky, ako sa nabúrať do rôznych účtov, či na sociálnych sietiach, emailoch alebo herných platformách. Ukradnuté účty na sociálnych sieťach bývajú najčastejšie použité na zdieľanie rôznych podvodných reklám alebo stránok, ktoré sa následne dostávajú na nástenku vašich priateľov a môžu ich takisto ohroziť.

Ako sa teda proti takýmto pokusom o krádež Vášho účtu brániť (napr. na Facebooku) a aké sú základné znaky toho, že sa Vám niekto nabúral do účtu na sociálnej sieti?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dvojstupňová verifikácia

Dvojstupňovú verifikáciu odporúčame používať hlavne pre Váš email, no určite nezabudnite brániť aj Vaše ostatné účty či na sociálnych sieťach alebo na iných účtoch, kde zdieľate Vaše osobné informácie. Akonáhle by sa hackeri chceli nabúrať do Vášho účtu, narazili by na veľkú prekážku. Druhá verifikácia cez telefónne číslo je zrejme najúčinnejší spôsob, ako hackerom úplne zamedziť prístup.

Varovania pri prihlasovaní

Väčšina stránok už sleduje polohu, odkiaľ sa pokúšate prihlásiť. Akonáhle sa stránke niečo nepozdáva, automaticky pošle upozornenie na Váš email alebo účet hneď zablokuje. Pokiaľ na danej web stránke alebo v emailoch nájdete správu o tom, že sa niekto prihlásil z neobvyklého miesta, uistite sa že ste to neboli Vy (napríklad keď cestujete a ste v zahraničí). Keď ste si istý, že ste to neboli Vy, odporúčame rýchlu zmenu hesla a prípadné zapnutie už vyššie spomínanej dvojstupňovej verifikácie.

Zvláštne emaily

Spolu s varovaniami o pokusoch o prihlásenie sa vo Vašich mailoch môžu nachádzať veľké množstvo emailov od neznámych ľudí/firiem a často sa v týchto správach nachádzajú podvodné linky na reklamy a stránky. Na stránky, ktoré nepoznáte určite neklikajte a pokiaľ neviete od koho je daný email, nemusíte klikať ani naň. Pokiaľ sa v mailoch nachádzajú emaily o vytváraní rôznych účtov na Vašu emailovú adresu, uvažujte nad rýchlou zmenou hesla Vášho emailu.

Neznámi ľudia

Pridávajú si Vás neznámi ľudia alebo sa na Vašej nástenke zobrazujú príspevky od neznámych ľudí poprípade stránok? Takisto čo najrýchlejšie zvažujte zmenu hesla a prerieďte si Váš friendlist. Často vidíte príspevky na stránkach, ktoré ste ani nikdy nelajkli? Pozrite sa do zoznamu „Všetko, čo sa mi páči“ a stránky, ktoré vidíte po prvý krát odstráňte zo zoznamu. Stránky sa do Vášho zoznamu pridali zrejme preto, že ste nečakane klikli na podvodnú stránku alebo reklamu na Vašej nástenke.

Máte ďalšie tipy, ako sa proti podobným hackerským pokusom brániť? Ako sa chránite Vy?

Zdroj: vlastný , úvodný obrázok (pixabay.com)

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close