TECH

Zajtra nás čaká prestupná sekunda

Pojmy ako prestupný rok, alebo letný a zimný čas netreba snáď nikomu z Vás predstavovať, pretože sa s nimi stretáme každé 4 roky/každý rok. Ale už menej ľudí vie o prestupnej sekunde, ktorá koriguje rozdiel medzi nepravidelnou Zemskou rotáciou, a časovým štandardom UTC.

Túto nepravidelnosť v rotácií Zeme spôsobuje mnoho faktorov, ako sú tektonika, alebo astronomické javy, a preto sa prestupná sekunda pridáva nepravidelne podľa potreby. Naposledy to bolo v rokoch 2005, 2008 a 2012. Behom posledného pridávania prestupnej sekundy v roku 2012 nastali nečakané problémy v službách aj tých najväčších svetových webov, ako sú Google alebo LinedIn. Problémy mali aj mnohé letiskové systémy a podobne.

earth-hour-graphic-copy-450x338

Podľa zodpovedného úradu IERS by však tento rok podobné problémy nemali nastať, nakoľko o pripravovanej prestupnej sekunde informoval v dostatočnom predstihu.

Prestupná sekunda sa bude pridávať už zajtra 30.6.2015 o 23:59:59 UTC. Preto, ak po tomto čase narazíte na nefunkčný web, budete poznať pravdepodobnú príčinu 🙂

TIP  Nový smartfón od ZTE nie je vybavený selfie kamerou, no na druhú stranu má displej aj na zadnej strane zariadenia
Tagy
Ukáž viac

Redakcia

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Napíš nám na info@windowscentrum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu