APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

V Google Play sa roztrhlo vrece s podvodnými aplikáciami. Tieto aplikácie ani nesťahujte, inak prídete o peniaze!

V obchodoch s aplikáciami ako je Google Play a App Store sa množia podvodné aplikácie, ktoré sa tvária ako pokročilá AI ChatGPT či DALL-E.

Umelá inteligencia je čoraz prítomnejšou a to aj v bežnom živote. V posledných rokoch sme si zvykli, že smartfóny a ďalšia elektronika automatizujú určite úlohy a my nemusíme pohnúť ani prstom. Je to pohodlné a mnohých to i fascinuje, ako stroj robí úlohy za nás. No jeden typ AI vyčnieva nad ostatnými. Ako už asi tušíte, tak ide o ChatGPT. Tejto technológii napríklad zadáte, aby napísala článok o tom, koľko je planét v Slnečnej sústave a v priebehu pár sekúnd vám ho vygeneruje. „Najšialenejšie“ na tejto technológii je, že článok dáva zmysel! V minulosti tento typ AI len pospájal pár náhodných viet, aby dačo vyprodukovala, no obsah ako celok nebol súvislí. Dnes je ale táto technológia úplne inde.

Na internete nájdeme aj desiatky umelých inteligencií, ktoré sú schopné generovať obrázky na základe zadaného textu. Jednou z tých najpokročilejších je DALL-E, ktorá dokáže vytvoriť doslova umelecká diela, no i vtipné obrázky a to všetko v priebehu pár desiatok sekúnd. Stačí len napísať, čo chcete vytvoriť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, v obchode Play sa roztrhlo vrece s podvodnými aplikáciami!

Portál techradar.com upozorňuje na to, že v Obchode Play a iOS APP Store, sa roztrhlo vrece s týmto typom aplikácií, ktoré ponúkajú funkcie ChatGPT, prípadne napodobňujú algoritmy rôznych generátorov obrázkov. No v skutočnosti ide o podvodné aplikácie.

Potom, ako vyhľadáte v obchode „GPT“, tak sa vám zobrazia desiatky aplikácií, ktoré sa tvária ako pokročilá AI. A hoci častokrát ponúkajú pokročilé funkcie, tak vo finále vás môžu obrať o peniaze.

GPT aplikacie Google Play
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen Google Play

Žiadajú peniaze za služby, ktoré sú zadarmo!

Ako portál upozorňuje odvolávajúc sa na bezpečnostných expertov, mnohé z týchto aplikácií sú falošnými a môžu narobiť skôr viac problémov ako priniesť nejaký úžitok. Útočníci dokonca využívajú aj reklamný systém obchodu, aby dostali svoje aplikácie do povedomia používateľov. Tieto aplikácie častokrát žiadajú zaplatenie predplatného za službu, ktorá je vo svojej podstate dostupná zadarmo.

„Falošné aplikácia ChatGPT uvádza, že je poháňaná bezplatnou technológiou GTP-3 OpenAI, ponúka však mesačné predplatné v cene 7,99 GBP za odomknutie „mesačného plného prístupu“ k v podstate bezplatnej službe. Ďalšia aplikácia nižšie vo výsledkoch vyhľadávania má v priemere 4,7 hviezdičiek a viac ako 900 recenzií. Tiež je poháňaná GPT-3 a ponúka platené predplatné od Lite po Pro a Advanced. Najdrahšie predplatné stojí 12,99 libier mesačne…“, píše portál.

Bezpečnostní experti ďalej upozorňujú i na to, že mnohé z týchto aplikácií sa tvária ako oficiálne aplikácie ChatGPT, no v skutočnosti nemajú s tvorcami tejto AI nič spoločné. Tento typ aplikácií má spoločné, že ťahá od ľudí peniaze za službu, ktorá je zadarmo. Rovnako treba uviesť, že ide len o časť problému. Tieto aplikácia spravidla požadujú pomerne vysoké oprávnenia na svoje fungovanie, čo môže viesť k ďalším kybernetickým hrozbám.

V každom prípade, ak máte záujem vyskúšať si túto technológiu na vlastnej koži, tak vám odporúčame ju vyhľadať cez internet, kde je dostupná zadarmo. Najčastejšie sa stačí prihlásiť cez váš Gmail alebo iný účet a následne môžete veselo generovať obrázky alebo texty bez toho, aby vám hrozilo nejaké nebezpečenstvo alebo strata peňazí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close