Veda a výskum

Čo sa deje počas toho, ako umierame? Nová štúdia sa zamerala na takzvanú „vlnu smrti“

Po odkysličení mozgu lekári často pozorujú vlnu smrti, ktorá sa objaví na plochom EEG zázname.

Ak mozog ostane bez kyslíka dlhšiu dobu, elektrická aktivita v mozgovej kôre okamžite klesá na nulu, no to nie je koniec, ako ukázal výskum vedcov z Paris Brain Institute. Výskumníci si všimli, objavujúcu sa “vlnu smrti” na plochom EEG, ktorá začína hlboko v kôre.  

Táto vlna sa postupne šíri mozgovou kôrou, až kým vedomie pacienta úplne nezahynie. Zároveň však vedci poukazujú na to, že ani táto vlna smrti nemusí znamenať nezvrátiteľné úmrtie človeka. Ak sa úspešne podarí dostať do mozgu kyslík, po vlne smrti nasleduje “resuscitačná vlna”, ktorá pracuje rovnako ako vlna smrti, no v tomto prípade značí pomalý návrat mozgových funkcií.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskum môže pomôcť vedcom lepšie pochopiť, ktoré skupiny neurónov sú najzraniteľnejšie v prípade zástavy srdca a dýchania a odstavenia prívodu kyslíku do mozgu. To by nám mohlo pomôcť načrtnúť lepšiu definíciu smrti.  

Smrť je stále pomerne náročným konceptom, ak sa na ňu pozeráme z neurologického hľadiska. Nejde totiž o jeden konkrétny moment, ktorý by značil prechod medzi životom a smrťou. Podľa znalostí odborníkov umieranie môže trvať aj niekoľko minút, počas ktorých vieme tento proces zvrátiť. Už v predchádzajúcich výskumoch sa vedcom podarilo zistiť, že v prípade anoxie, teda nedostatku kyslíku, sa mozgová aktivita človeka mení v niekoľkých špecifických krokoch.

Čo sa deje, keď sa mozgu minie kyslík? 

Keď mozog prestane dostávať kyslík, jeho zásoby ATP, teda “paliva” pre bunky, sa rýchlo minú. To odštartuje narušenie elektrickej rovnováhy neurónov a masívne uvoľňovanie glutamátu. Táto látka slúži ako dôležitý vzrušujúci neurotransmiter pre nervový systém.  

“Neurónové obvody sa spočiatku vypnú, no potom vidíme obrovský nárast mozgovej aktivity, hlavne nárast gama a beta vĺn,” vysvetľuje výskumníčka Séverine Mahon, jedna z autorov výskumu.  

Gama a beta vlny sa typicky spájajú s vedomými zážitkami. V tomto kontexte teda môžu byť podľa názoru vedcov prepojené so zážitkami blízkej smrti, ktorými si prešlo množstvo pacientov. Tieto zážitky sa väčšinou objavujú ľuďom, ktorí sa ocitli na pokraji smrti, či už počas operácie alebo po zástave srdca.  

Autori štúdie v rámci výskumu sledovali spomínanú vlnu smrti, ktorá sa objavuje v mozgovej kôre, keď ostáva mozog dlhší čas bez kyslíku. Testy prebiehali na laboratórnych potkanoch. Autori zaznamenávali elektrickú aktivitu individuálnych mozgových regiónov a následne aktivitu porovnávali pred a po odkysličení mozgu.  

Výsledky štúdie naznačujú, že hlbšie vrstvy mozgovej kôry sú najviac zraniteľné pri nedostatku kyslíku. Výskumníci predpokladajú, že je to preto, lebo neuróny v hlbších regiónoch majú vyššie energetické požiadavky. Keď autori znova priviedli do mozgu potkana kyslík, ATP zásoby sa opäť obnovili a rovnako sa obnovila aj aktivita synapsií.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close