SpravodajstvoVeda a výskum

Aj vy ste sa nechali oklamať touto ilúziou? Vedci zistili, prečo je to tak

Po viac ako 100 rokoch sa im konečne podarilo záhadu rozlúsknuť

Záhada, ktorá vedcom nedala spať viac ako 100 rokov. Prečo vyzerajú dva tvary rovnakej farby inak, keď sa umiestnia na gradientné pozadie? Isto túto ilúziu dobre poznáte a viete, že krúžky sú rovnakej farby.

Prečo je to ale tak? Naše vnímanie odtieňov a jednotlivých farieb sa mení na základe určitého kontextu. Ide o proces, ktorý sa nazýva simultánny kontrast jasnosti. V podstate ide o to, že ak je tvar obklopený niečím tmavým, vnímame ho svetlejšie, než keď sa nachádza na svetlejšom pozadí. Tento efekt skúmali umelci celé storočia. K tomu sa približne od 18. storočia začali vykonávať pokusy, ktoré sa zamerali na rozpoznávanie farebných odtieňov vo vzájomnom kontraste. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci tvrdia, že táto ilúzia vzniká vďaka vyšším vizuálnym procesom. Mozog sa nám snaží dať interpretáciu toho, čo vidia oči po tom, ako vezme do úvahy svetelné a environmentálne podmienky. Nový výskum však tvrdí niečo iné. Podľa neho ilúzia nevzniká na základe naučených zážitkov, ale je niečím, s čím sa už narodíme.

Iná teória

Aby svoje teórie otestovali zavolali si 27 študentov, ktorým ukázali sériu špeciálne navrhnutých obrázkov. Pomocou nich sa pokúšali zistiť, či je ľudská interpretácia ilúzie založená na vnímaných odtieňoch, alebo na základe úrovní vyžarovaného svetla. Vytvorili verziu ilúzie, ktorá nám ukazuje stranu kocky, ktorá dostáva viac svetla ako tmavšiu a naopak.

Ilúzia
Zdroj: Vision Research

„Toto je presný opak toho čo sa stáva v prípade štandardných ilúzií, v ktorých sa bodka na tmavom pozadí tvári jasnejšie ako bodka na svetlom pozadí,“ vysvetľuje neurovedec Pawan Sinha z MIT.

Ukázalo sa že svetelnosť prispieva k nášmu odhadu jasnosti, aj keď si to neuvedomujeme. Zároveň tím vedcov dokázal, že Vyššie mozgové funkcie nie sú potrebné na odhadnutie kontrastu medzi dvoma objektmi. Tím odhalil, že odhad jasu sa udeje veľmi skoro, ešte predtým, než sa v mozgu začínajú spracovávať informácie z oboch očí. Keďže vedci tvrdili, že odhad jasnosti je niečo, s čím sa už narodíme, rozhodli sa preto pokus vyskúšať v praxi. Na pomoc si zobrali 8 detí po operácii očí, ktoré mohli po prvýkrát v živote vidieť. Tie, rovnako ako všetci ostatní, sa nechali ilúziou zmiasť, čo potvrdilo výsledky vedcov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close