SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vedci vďaka náhode vyriešili záhadu, čo stálo za tmavnutím hviezdy Betelgeuse, o ktorej si mysleli, že exploduje

Medzi rokmi 2019 a 2020 vedci pozorovali jednu z najjasnejších hviezd náhle stmavnúť. Štúdia nedávno potvrdila, čo sa naozaj stalo.

Medzi rokmi 2019 a 2020 sa jedna z najjasnejších hviezd na oblohe, Betelgeuse, drasticky zmenila. Jej jas poklesol tak výrazne, že hviezda vypadla dokonca z rebríčku 20 najjasnejších hviezd. Hviezda sa nachádza v súhvezdí orion a počas tohto tmavnutia ste si mohli všimnúť, že súhvezdiu chýba rameno.

Betelgeuse sa od nás nachádza 642 svetelných rokov a radí sa medzi červené nad-obry. Vedci spočiatku predpokladali, že tmavnutie hviezdy naznačuje blížiacu sa explóziu supernovy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tmavnutie hviezdy astronómovia vysvetlili periodickou zmenou v jasnosti spojenou s náhlym uvoľnením plynu, píše portál IFL Science. Tento scenár potvrdzuje aj nová štúdia publikovaná v Nature Astronomy. Zaujímavým faktom novej štúdie je zdroj, z ktorého dáta pochádzali. Bol ním japonský meteorologický satelit Himawari-8.

Satelit sa nachádza na geostacionárnej obežnej už od roku 2014. Počas toho, ako zachytával zábery našej planéty, hviezda Betelgeuse sa mu votrela do záberu. Satelit dokáže vidieť vesmír v stredných infračervených vlnových dĺžkach a zábery Zeme spolu s okolitým vesmírom zachytáva na pravidelnej báze. Na záberoch sa nachádzala aj hviezda Betelgeuse a kvôli pravidelnosti snímkam vedci získali dáta od roku 2017 až do roku 2021. Na ich základe dokázali prísť na to, čo sa s hviezdou stalo.

Podľa informácií z meteorologického satelitu sa teplota hviezdy znížila o približne 140 °C, no to bola len jedna časť zodpovedná za zmeny. Za tmavnutie hviezdy bol zodpovedný aj prach. Satelit Himawari-8 je citlivý na vlnové dĺžky, v ktorých možno jasne pozorovať molekuly vody, keďže primárne satelit študuje vrchnú časť atmosféry Zeme. Vodu si však satelit všimol aj v prípade hviezdy Betelgeuse. Autori novej štúdie sledovali stopu vody okolo hviezdy počas niekoľkých rokov.

Záhada vyriešená

Pozorovania mohli narušiť iné molekuly, ako je napríklad oxid kremičitý. Ten mohol zakryť signál, ktorý astronómovia identifikovali ako absorpciu vodných molekúl. Aj napriek tomuto faktu sú autori štúdie presvedčení, že dôkaz o tmavnutí hviezdy možno v dátach jasne rozpoznať. Vodné molekuly spolu s množstvom ďalších komponentov, sa nachádzali vo veľkom počte okolo hviezdy. Tento prašný oblak spôsobil, že sa hviezda javila tmavšie.

hviezd a Betelgeuse a jej stmavenie
Zdroj: ESO/M. Mintarges ET Al.

Nebol to len oblak materiálu, ale aj pokles teploty spomínaný vyššie. Podľa autorov štúdie oba faktory prispeli k záhade, ktorá si nesie názov „veľké tmavnutie“. Okrem vyriešenia záhady hviezdy Betelgeuse dokázal meteorologický satelit získať dáta o ďalších štyroch hviezdach. Vedci zapojení do štúdie, dokazujú, že meteorologické satelity môžu byť vzhľadom na svoju polohu a sadu citlivých nástrojov užitočné pri pozorovaní vesmíru okolo nás. Hoci sú nenahraditeľné pri monitorovaní počasia na Zemi, astronómovia ich môžu využiť na doplnenie dát získaných z iných vesmírnych misií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close