SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Kazašským lekárom sa podarilo implantovať srdcové čerpadlo VAD s bezdrôtovým nabíjaním. Ak sa osvedčí tak môže pomôcť skvalitniť život mnohým pacientom

Lekárom sa už pred viac ako 50 rokmi podarilo úspešne implantovať prvé srdcové čerpadlo, ktoré dokázalo podporiť srdcovú činnosť pacienta. Prvé srdcové čerpadlo nesie v angličtine označenie VAD a jeho novšia verzia sa používa až dodnes. Za svoje dlhé obdobie zachránili čerpadlá VAD nespočetné množstvo životov, v čom budú určite dlhé roky ešte pokračovať. Srdcové čerpadlá by ale v najbližšom období mohli prejsť zásadnou zmenou, ktorá nie len otvorí nové možnosti pacientom, ale zároveň zvýši ich možnosti cestovania a zníži riziko infekčných ochorení.

Obrovský úspech v Kazachstane

A o akom technologickom a medicínskom posune vôbec vravíme? Reč je o nedávnej implantácii srdcového čerpadla VAD z Kazachstane, ktoré ale prešlo miernym vylepšením. 24-ročnému mužovi menom Ismail Tursunov bolo ešte v decembri implantované čerpadlo VAD, ktoré vylepšila izraelská technologická spoločnosť Leviticus Cardio. Tá srdcové čerpadlo VAD vylepšila indukčnou cievkou, ktorá umožňuje bezdrôtové nabíjanie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koniec trčiacim káblom

Klasické srdcové čerpadlo VAD sa nabíja prostredníctvom napájacieho kábla, ktorý treba pripojiť ku konektoru, ktorý pacientovi zväčša trčí z brušnej dutiny. Kábel následne treba zapojiť do zástrčky, alebo do externej batérie. Kábel trčiaci z brušnej dutiny však nie je úplne najlepšie možné riešenie. Otvor v brušnej dutine je totižto vážne náchylný na akékoľvek infekčné či bakteriálne ochorenia. Pacienti tak majú časté problémy s infekciami, ktorých liečba nie je nikdy jednoduchá. Práve tento aspekt je jedným z hlavných dôvodov, prečo by bolo bezdrôtové nabíjanie srdcových čerpadiel oveľa bezpečnejšie a vhodnejšie.

Ako funguje bezdrôtové nabíjanie?

Za systémom bezdrôtového nabíjania nestojí žiadna prehnaná veda. Izraelská technologická spoločnosť využila klasickú indukčnú cievku, malú batériu a vnútorný regulátor. Všetky tieto tri zariadenia sú pritom umiestnené priamo v hrudi pacienta. Celý prístroj pritom vydrží až 8 hodín na jedno nabitie. Ak je stav batérie nízky, pacient si na seba musí nasadiť špeciálnu vestu, ktorá obsahuje vonkajšiu cievku, ktorá nabíja vnútornú indukčnú cievku elektromagneticky.

Bezpečnosť nadovšetko

Pacient je zároveň vybavený špeciálnym náramkom, ktorý monitoruje stav batérie, ako aj technický stav celého systému. Ak systém zaznamená nízky stav batérie, poprípade závažnú poruchu, systém začne pacienta okamžite upozorňovať vibráciami, aby dal systém nabiť normálnym káblom. Ismail Tursunov má, samozrejme, urobený aj klasický vývod pre potrebnú kabeláž na nabíjanie, no podľa jeho slov, od operácie nemusel klasický systém použiť ani raz.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Facebook – Leviticus Cardio)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close