Spravodajstvo

Web 1.0, Web 2.0 a Web 3.0: Čo môžeme očakávať od novej generácie internetu a kedy príde?

Čo je to Web 1.0, Web 2.0 a Web 3.0? Aké rozdiely sú medzi týmito generáciami internetu?

Pravdepodobne všetci sa asi zhodneme, že internet z roka na rok napreduje dopredu. Vďaka pokroku, ktorý v tejto oblasti dosahujeme, vývojári môžu prinášať stále pokročilejšie stránky ponúkajúce nielen nové dizajnové prvky, ale i funkcie. Čo nám však prinesie budúcnosť? Na tému upozorňuje web dev.to.

Web 1.0 (Beta)

Koncept moderného internetu, ako ho dnes poznáme, vytvoril Berners Lee v roku 1991, ktorý sa pokladá za tvorcu WWW (World Wide Web). Pre širokú verejnosť bol však dostupný až od roku 1993. Rovnako však treba uviesť, že niektorí za počiatok internetu pokladajú i rok 1967, kedy vznikol ARPAnet. V tomto roku sa prvýkrát totiž podarilo prepojiť dva počítače, jeden v UCLA laboratóriu a druhý na univerzite vo Stanforde. Rozdiel v tom, čo bolo pred rokom 1991 a potom, bol najmä v tom, že predchádzajúce hypertextové systémy sa spoliehali najmä na lokálne súbory, zatiaľ čo systém vyvinutý Leeim, mohol fungovať naprieč sieťami umožňujúci jednotlivcom prepojenie z jedného súboru na jednom počítači na iný súbor na inom. Internetu ako takému ešte predchádzalo naprogramovanie prvej aplikácie v roku 1990. WorldWideWeb bol viac než len aplikácia na prehliadanie súborov. Bol to i prehliadač a editor. Nižšie sa môže pozrieť, ako vyzeral prvý prehliadač.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
prva internetova stranka na svete
Zdroj: cern.ch

Web 1.0

Web 1.0 bol prvou fázou, ktorá priniesla revolúciu WWW. Táto generáciu internetu sa označovala ako i web iba na čítanie. Internetové stránky mali najmä informačný charakter a obsahovali iba statický obsah, ktorý bol prepojený prostredníctvom hypertextových odkazov. Neobsahoval teda CSS, dynamické odkazy, možnosť prihlásenia sa, komentáre a podobne. Inými slovami, internetové stránky nemali všetky tie pekné grafické prvky a ani toľko možnosti interakcií, ako máme dnes. Éra tohto internetu sa datuje do rokov 1994 až 2004. Nižšie sa môžete pozrieť, ako vyzerala napríklad stránka spravodajského portálu SME.sk v roku 2001.

sme.sk 2001_webarchive
Zdroj: web.archive.org, webstránka spravodajského portálu SME.sk z roku 2001

Web 2.0

Rok 2004 priniesol internet v pravom slova zmysle, ako ho poznáme dnes. Ide o éru, ktorí mnohí označujú i ako web určený na čítanie, ale aj zapisovanie. Čo si však pod tým môžete predstaviť? Dôraz, na rozdiel od internetu Web 1.0, sa kladie i na obsah vytvorený používateľmi, ale aj na jednoduchosť jeho používania. Vôbec prvými platformami, ktoré spopularizovali internet novej generácie, boli YouTube, Facebook, Amazon a podobne. Inými slovami, ide o stránky, kde obsah tvoria už i bežní používatelia a rovnako, ide o obsah, ku ktorému je jednoduché pristupovať.

„Web 2.0 priniesol zásadný posun, kde ľudia mohli zdieľať svoje pohľady, názory, myšlienky a skúsenosti prostredníctvom rôznych online nástrojov a platforiem.“

Web 3.0

Web 2.0 má však jednu veľkú nevýhodu. Tok informácií je smerovaný cez relatívne malé množstvo spoločností. Pravdepodobne ste sa už niekedy zamýšľali nad tým, komu patrí internet. Patrí vlastne niekomu? Odpoveď je, nepatrí, ale i patrí. Dnes obrovské nadnárodné spoločnosti vlastnia chrbtovú kosť internetu. Vlastnia totiž väčšinu IPv4 adries. Obrovské spoločnosti prenajímajú svoju infraštruktúru menším spoločnostiam, ktoré ju predávajú zákazníkom. Technologickí obri, ktorí sú označovaní i ako „Big Tech“ (napríklad Google, Facebook, Microsoft,..) začali skupovať, alebo zavádzať podmorské káble, prepájajúce celé kontinenty. Dokopy dnes vlastnia približne desatinu všetkých podmorských káblov. Inými slovami, internet je vo veľkej miere centralizovaný v rukách „malej skupiny“ ľudí.

Myšlienka internetu Web 3.0 je vytvoriť decentralizovaný, ale bezpečný internet, v ktorom si ľudia môžu bezpečne vymieňať peniaze a informácie bez potreby sprostredkovateľov alebo veľkých technologických spoločností. Web 3.0 je postavený okolo technológie blockchain. Táto technológia má výhodu ešte v tom, že všetky dáta sú ukladané do blokov a nemožno ich odstrániť, zatiaľ čo v prípade Web 2.0, dáta sú ukladané na serveroch veľkých spoločností, ktoré ich môžu potenciálne odstrániť.

V závere však treba dodať, že technológia blockchain je stále v plienkach a preto dnes ťažko povedať, kedy bude dostupný internet novej generácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close