Novinky

Windows 95 dnes oslavuje 20 rokov

Windows 95 oslavuje 20 rokov. Na predajné pulty sa dostal presne 24. augusta 1995 čím nahradil dovtedy najrozšírenejší MS-DOS a predošlé verzie systému Windows 3 a 3.1, ktoré sa na trhu neujali. Príchod novej verzie Windows-u 95 priniesol v počítačovom odvetí veľkú revolúciu a to hlavne vďaka rozmachu prístupných počítačov pre širokú verejnosť a ich „uvedomenia sa“, že počítač už nie je len „pracovný“ nástroj, ale dá sa využiť aj na zábavu. Samotné rozhranie operačného systému pritom neprinieslo len nové funkcionality, ale aj celkom iné rozhranie, ktoré sa stalo pre mnohých ľudí oveľa prehľadnejšie, veď posúďte sami.

ms_dos_Windows_95

S Windows-om 95 prišila aj známa ponuka Štart, ktorá si získala srdcia mnohých používateľov a to, že je skutočne populárna Microsoft zistil až predstavením Windows-u 8 a 8.1 kde sa už klasické rozhranie Štart nenachádzalo, čo sa odzrkadlilo aj na veľkej vlne kritiky, ktorá prinútila Microsoft toto rozhranie vrátiť do pôvodnej podoby v nedávno predstavenej verzii Windows 10.

1_windows-95-start-menu

Medzi novinky, ktoré Windows 95 priniesol patrila aj možnosť jednoduchého manažovania súborov prostredníctvom prehľadných ikoniek. Ďalšou novinkou bolo aj získanie „moci“ používateľov nad súbormi a aplikáciami prostredníctvom dvojitého kliknutia na ne, ktoré prinieslo viacero možností ako ich manažovať.

Windows 95 bol tiež výnimočným operačným systémom aj z iného hľadiska, a to vďaka marketingu, do ktorého Microsoft údajne investoval na tu dobu neuveriteľných 300 miliónov dolárov. Napríklad samotný Windows 95 prezentovali herci zo seriálu Priatelia, ktorý aj dnes má medzi televíznymi divákmi stále veľký fanklub.

TIP  Nové fotografie zariadenia Xiaomi Mi 8 Youth odhaľujú niektoré špecifikácie smartfónu

Pozrite si nižšie niekoľko reklám, ktorými Microsoft oslovoval zákazníkov.

Ukáž viac

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu