SpravodajstvoVeda a výskum

Ako vystrihnuté z hororu: Hoci to tak neznie, nová metóda odstraňuje riziká spojené s liečbou očných ochorení

Vedci z biomedicínskeho inštitútu Terasaki vytvorili mikroihlu, ktorá v oku ostane zakliesnená niekoľko dní.

Liečba niektorých chorôb si vyžaduje vstreknutie lieku injekciou priamo do oka. Tento proces znie ako z hororu a pravdou je, že sa niekoľko vecí môže pokaziť. Najväčšou obavou je poškodenie tkaniva opakovanými vpichmi alebo bakteriálna infekcia, počas ktorej sa baktérie dostanú do oka cez otvor po ihle, vysvetľuje portál Science Alert.

Vedci z inštitútu Terasaki si tieto problémy uvedomujú a prinášajú novú techniku, ktorá by mohla byť lepším systémom pre podávanie liečiv do ľudského oka. Hoci odstraňuje niektoré komplikácie, stále ide o proces, ktorý si vyžaduje ihlu a vpich.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naša nová metóda podávania liečiv môže odstrániť problémy vznikajúce pri liečbe vážnych ochorení oka,“ vyjadril sa riaditeľ biomedicínskeho inštitútu, Ali Khademhosseini.

Novú metódu nazvali intravitreálna injekcia a v preklinických testoch zaznamenala úspech. Lekári ju môžu využiť na liečbu niekoľkých rôznych ochorení, ako je napríklad aj makulárnu degenerácia. V súčasnosti sa toto vekom vyvolané ochorenie liečilo prostredníctvom niekoľkých injekcií lieku anti-VEGF.

Ihla v oku

Na bežnú formu makulárnej degradácie vyvolanej vekom, však zatiaľ neexistuje liek, no liečba prostredníctvom anti-VEGF pomáha pri najagresívnejšej forme makulárnej degenerácie. Liečba pozostáva z pravidelných injekcií do oka. Ochorenie sa môže prejavovať abnormálnym rastom krvných cievok a únikom tekutín pod dúhovkou. Keďže každý vpich so sebou nesie určité riziko infekcie, nejde o úplne bezpečnú metódu liečby.

Vedci preto vytvorili ultratenkú ihlu, ktorá ostane v oku a postupne sa rozpustí. Táto mikroihla má hydrogelový „štupeľ“ pomocou ktorého upchá dieru vytvorenú vpichom. Postupom toho, ako sa ihla rozpúšťa uvoľňuje liek do oka.

Liečba ako z hororu prináša oproti bežnej injekcii do oka veľa výhod
Zdroj: Advanced Healthcare Materials

Výskumníci vyskúšali túto metódu niekoľkými spôsobmi. V prvom prípade ju otestovali na prasacích očiach. V tomto experimente dokázali, že ihla po sebe upchá dieru po vpichu a liek sa rozpustí tak, ako má. V ďalšom experimente otestovali vedci liečebnú metódu na živých prasatách. Experiment ukázal, že na mieste vpichu nedošlo k žiadnemu zápalu a aj o niekoľko dní neskôr držala ihla na svojom mieste.

„Stopa lieku, ktorý sme použili pri experimente, sa ukázala aj vo vzdialenejších častiach oka. To úspešne demonštruje schopnosť mikroihly rozpustiť sa a lieku rozšíriť sa do rôznych častí oka a dúhovky,“ vysvetľujú autori štúdie.

Hoci testy ukázali prísľub, k uplatneniu rozpúšťajúcej sa mikroihly vedie ešte dlhá cesta. Vedci sa musia v celej škále ďalších testov ubezpečiť o bezpečnosti takéhoto zákroku. Po otestovaní čakajú vedcov ešte klinické testy a tie ukážu, či je táto metóda bezpečná aj u ľudí. Hoci znie predstava ihly zakliesnenej niekoľko dní v oku naozaj strašne, v skutočnosti ide o riešenie, ktoré by mohlo odstrániť množstvo komplikácií vznikajúcich pri vpichu tradičnej ihly.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close