SpravodajstvoVeda a výskum

Prečo necítime rotáciu Zeme? Naša planéta pritom rotuje rýchlosťou okolo 1600 km/h!

Zem sa raz za 24-hodín otočí okolo svojej osi, čo vnímame ako striedanie dňa a noci. Rotuje rýchlosťou okolo 1600 km/h, ale my nič necítime. Prečo?

Každých 24 hodín sa Zem otočí okolo svojej osi. Na rovníku sa rýchlosť zemskej rotácie pohybuje okolo 1600 km/h a touto rýchlosťou sa zemský povrch krútil každý deň v našich životoch. Prečo teda nič necítime?

Odpoveď prináša portál EarthSky. Ak sa pozrieme okolo seba, všimneme si, že zaparkované autá, paneláky, obchody, či stromy, všetko leží v pokoji na zemi a to z jednoduchého dôvodu. Všetko vrátane nás sa totiž točí okolo zemskej osi rovnako, ako planéta sama. Dokonca aj oceány, či atmosféra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by sa však rotácia Zeme zmenila, rozhodne by sme to pocítili. Aby ste mali lepšiu predstavu o tom, ako to funguje, predstavte si, že idete v aute po diaľnici. Ak idete stále rovno so zapnutým tempomatom, nič extra sa počas jazdy neudeje, no ak spomaľujete, zrýchľujete, alebo zatáčate, cítite ako na vás pôsobia sily. Inak povedané, teleso v pohybe ostáva v pohybe, dokým naňho nezapôsobí iná sila.

Rotácia Zeme okolo svojej osi našich predkov mýlila. Tí si všimli, že sa hviezdy, Slnko a Mesiac pohybujú na oblohe, no necítili pohyb samotnej Zeme. Preto si mysleli, že naša planéta sedí v strede vesmíru a všetko sa pohybuje okolo nej. To sa nazýva geocentrický model kozmu a dokázal sa udržať niekoľko storočí. Grécky filozof a vedec, Aristarchus, však tomuto modelu neveril. Ako prvý ponúkol heliocentrický model vesmíru, a to niekoľko storočí pred Kristom.

Až Koperník ale v 16. storočí dokázal svet presvedčiť o tom, že Slnko je stredom sústavy a Zem sa točí okolo vlastnej osi, hoci jeho model nebol bez chýb.

Ak by ste chceli vidieť rotáciu planéty na vlastné oči, dlhá expozícia hviezdnej oblohy zo severnej pologule vám ukáže pohyb hviezd.

Zemou to nekončí

Odpoveď na otázku prečo necítime pohyb Zeme je jednoduchá: Pretože sa hýbeme spolu s ňou. Netreba ale zabúdať na to, že naša planéta obieha okolo Slnka rýchlosťou 107 826 km/h a tento pohyb necítime tiež. Slnko tiež „nesedí na zadku“, ako by sa mohlo zdať. Naša hviezda obieha okolo stredu našej Mliečnej dráhy, a to závratnou rýchlosťou až 720-tisíc km/h.

Ak ste si mysleli, že tým to končí, tak ste na omyle. Slnečná sústava, spolu so stovkami miliárd ďalších hviezd, tvorí Mliečnu dráhu, ktorá sa vesmírom pohybuje rýchlosťou 2,1-miliónov km/h. Aj keď sa zdá, že sme celý deň len presedeli, v skutočnosti sme prešli naozaj gigantickú vzdialenosť bez toho, aby sme niečo pocítili. Sklamaním je možno jedine to, že aj keď za deň „prejdeme“ desiatky miliónov km, k zdraviu nám tento pohyb nepomôže. Neostáva nám nič iné, než si k tým kilometrom pridať pár ďalších navyše.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close