SpravodajstvoVeda a výskum

V Tichom oceáne vznikol po erupcii sopky nový ostrov. „Vykukať“ začal už po 11 hodinách

Vedci z NASA zverejnili fotografie nového ostrova, ktorý vznikol po erupcii sopky. Nachádza sa na chrbte podmorskej hory Home Reef.

Vznik nových ostrovov je pre geológov fascinujúcim procesom. Tento proces je pomerne vzácny a nie vždy sa podarí, aby ho vedci mohli sledovať v „priamom prenose“. No zdá sa, že vedci majú tentokrát dôvod na radosť.

NASA najnovšie zverejnila niekoľko záberov, ktoré odkrývajú v juhozápadnom Tichom oceáne vznik nového ostrova. Podľa všetkého to zapríčinila podvodná erupcia sopky z 10. septembra 2022. Netrvalo dlho a v priebehu nasledujúcich dní vznikol nový ostrov. NASA hovorí, že už po 11 hodinách bolo vidno, že „niečo rastie“ pod morskou hladinou na hrebeni morského dna, ktorá sa rozprestiera medzi Novým Zélandom a Tongou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
oblast kde vznikol maly ostrov
Zdroj: earthobservatory.nasa.gov, oblasť kde vznikol nový ostrov

Najnovšie fotografie, ktoré zachytil Land Imager-2 (OLI-2) na Landsat 9, ukazujú vznik ostrova. Ten bolo vidno už 14. septembra, kedy mal približne 4 000 metrov štvorcových a jeho nadmorská výška bola 10 metrov nad hladinou mora. 20. septembra tento ostrov narástol ale už na 24 000 metrov štvorcových.

Nový ostrov sa nachádza juhozápadne od Late Island, severovýchodne od Hunga Tonga-Hunga Ha‘apai a severozápadne od Mo‘unga’one. Ide o oblasť, kde sa rozprestiera podmorská hora Home Reef.

oblast kde vznikol maly ostrov v tichom ocena
Zdroj: earthobservatory.nasa.gov

„Home Reef leží v subdukčnej zóne Tonga-Kermadec, v oblasti, kde sa tri tektonické platne zrážajú na najrýchlejšie sa zbiehajúcej hranici na svete. Tichomorská platňa sa tu potápa pod dvoma ďalšími malými platňami a vytvára jednu z najhlbších priekop a najaktívnejších sopečných oblúkov na Zemi.“, vysvetľuje NASA.

Vedci ďalej dopĺňajú, že táto oblasť je veľmi špecifickou a nejde o prvý ostrov, ktorý tu vznikol. Ostrovy vytvorené podmorskými sopkami sú často len krátkodobými, hoci občas pretrvávajú aj niekoľko rokov. Home Reef má štyri zaznamenané obdobia erupcií vrátane udalostí z rokov 1852 a 1857, kedy sa vytvorili malé ostrovy, ktoré neskôr zmizli. Ďalšie dočasné ostrovy vznikli po erupciách v rokoch 1984 a 2006, ktoré boli vysoké 50 až 70 metrov.

Vedci ale nevedia presne odhadnúť, ako dlho nový ostrov vydrží. Uvádzajú, že napríklad zatiaľ, čo v roku 2020 vznikol počas 12-dňovej erupcie sopky Late’iki menší ostrov, tak po dvoch mesiacoch ho už nebolo. Odplavilo ho more. Na druhej strane, erupcia z tej istej sopky v roku 1995 vytvorila ostrov, ktorý tu zostal po dobu 25 rokov.

Vedci monitorujúci túto oblasť ďalej uviedli, že sopečná činnosť v tejto oblasti aktuálne nepredstavuje zvýšené riziko pre leteckú dopravu, hoci sa do ovzdušia dostalo pomerne veľa nečistôt. Väčšina popola by mala spadnúť do niekoľkých kilometrov od prieduchu. Na druhej strane, dali ale do pozornosti námorníkov, ktorým odporučili, aby sa plavili ďalej ako 4 kilometre od Home Reef až do odvolania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close