ANDROIDSpravodajstvo

5 najnebezpečnejších vírusov na Android smartfónoch, s ktorými sme sa mohli doteraz stretnúť

Pozrite si zoznam 5 najnebezpečnejších vírusov a malwarov, s ktorými sme sa mohli stretnúť na smartfónoch s Androidom.

Už dávno je za nami doba, kedy boli v ohrození len naše počítače. Škodlivý software číha už dnes na všetky typy zariadení, obzvlášť na smartfóny. Nižšie Vám prinášame zoznam  5 najhorších vírusov/malwarov, s ktorými sme sa mohli za posledné roky stretnúť v našich smartfónoch.

Shedun

Shedun je známy typ škodlivého softvéru pre Android, s ktorým sme sa mohli prvýkrát stretnúť ešte v roku 2015. Medzi jeho hlavné „schopnosti“ patrí to, že dokáže automaticky spraviť root zariadenia a nechať ho otvorené za účelom zobrazovania reklám. V minulosti sa zistilo, že je na mnohých čínskych zariadeniach predinštalovaný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je ťažké ho úplne odstrániť, pričom nemusí pomôcť ani kompletný reštart smartfónu. Len pre zaujímavosť, tento softvér bol súčasťou viac ako 20 000 populárnych aplikácií. Celkovo bolo týmto malwarom ovplyvnených viac ako 10.000.000 zariadení.

Godless

Godless je jedným z ďalších malwarov, ktorý sa radí do kategórie najnebezpečnejších. Avšak potešíme Vás. Ohrozuje len zariadenia s Androidom 5.1 alebo starším. Už asi teda tušíte, že tento malware patrí medzi staršie. Najčastejšie sme sa s ním mohli stretnú v roku 2016. Tak ako predošlý malwawre, tak aj tento dokázal rootnúť (odomknúť) zariadenie. Následne vedel v tichosti nainštalovať na Váš smartfón hocijakú aplikáciu a verte či nie, určite neinštaloval cestovné poriadky alebo niečo užitočné.

Klonované a skopírované aplikácie

Tieto klonované a skopírované aplikácie sa väčšinou nachádzajú v zdrojoch tretích strán, ktoré si môžete stiahnuť pri vyhľadávaní konkrétnej aplikácie. Niektoré zo skopírovaných a klonovaných aplikácií sa dostanú aj do Obchodu Play. Aj keď tieto druhy aplikácií vo väčšine prípadoch nepoškodzujú údaje či zariadenia, tak Vás môžu obťažovať pop-up reklamami. Našťastie odinštalovanie aplikácie vo väčšine prípadoch tento problém vyrieši, avšak nie vždy a v mnohých prípadoch pomôže len kompletné resetovanie zariadenia.

Jednou z najhorších možných aplikácii bol Sprievodca pre Pokemon Go, ktorý infikoval viac ako 500 000 zariadení. Používatelia smartfónov dali prostredníctvom tejto aplikácie prístup k ich osobným údajom.

Hummingbad

Hummingbad je malware vytvorený čínskou marketingovou spoločnosťou Yingmob, ktorý napadol približne 10 miliónov zariadení. Hlavným účelom škodlivého softwaru HummingBad bolo prinútiť používateľov, aby klikali na mobilné a webové reklamy, ktoré generujú príjmy z  reklamy. Okrem toho software odomkol zariadenie a to tak, že útočník mohol robiť s vašim zariadením viac menej čokoľvek. S týmto škodlivým softwarom sme sa mohli stretnúť hlavne v roku 2016.

Gunpoder

Malware Gunpoder sa šíril medzi používateľmi primárne prostredníctvom aplikácií dostupných z iných obchodov ako je Google Play. Vo väčšine prípadoch bol schovaný v emulátore Nintendo Entertainment System (NES). Útočníci prostredníctvom malwaru agresívne servírovali používateľom reklamy, zhromažďovali údaje o zariadeniach ako aj samotných používateľoch, posielali správy kontaktom v telefónom zozname, zbierali informácie o prehliadaní internetových stránok a podobne. Odhaduje sa, že tento škodlivý malware infikoval viac ako 16 miliónov zariadení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close