NovinkyZaujímavosti

Vytvoriť obrázok na základe vašich predstáv? Nový AI nástroj od Microsoftu to zvládne ľavou zadnou

Predstavte si, že by ste jedného dňa dokázali vytvárať úplne nové obrázky iba na základe vašich predstáv. Jediné čo by ste museli spraviť by bolo zadať povedať vašu predstavu počítaču. Znie to ako sci-fi scenár, ktorý sa odohrá o 100 rokov. Háčik je však v tom, že Microsoft to prednedávnom dokázal. Pomocou umelej inteligencie a jednej vety o predstave, dokázal vytvoriť obrázok na mieru.

Kresliaci robot poháňaný umelou inteligenciou vytvoril obrázok vtáčika len na základe popisu „vták so žltým telom, čiernymi krídlami a krátkym zobákom“. Umelá inteligencia využíva najnovšiu techniku, kedy venuje pozornosť jednotlivým slovám pri vytváraní obrázkov. Táto nová technológia zvyšuje až 3-násobne kvalitu vytvorených fotografií, oproti tej, ktorá bola využívaná doteraz.

Zdroj: mspoweruser.com

Zvládne toho oveľa viac

Vtáčik nie je všetko. Robot toho dokáže oveľa viac. Na základe krátkych popisov dokáže vytvoriť tie najdetailnejšie scenérie so stádami zvierat, a zároveň dokáže vytvoriť aj to, čo by ľudskú myseľ ani len nenapadlo, napríklad taký plávajúci dvojpodlažný autobus.

Nejedná sa o upravenú fotografiu, ale o obraz vytvorený pixel po pixeli

„Pokiaľ by ste otvorili Bing a vyhľadali by ste vtáka, dostanete obrázok vtáka. No v tomto prípade sa nejedná o fotografie a obrázky, ide o obrázky vytvorené výlučne počítačom, pixel po pixeli úplne od začiatku, „ povedal Xiaodong He, hlavný výskumník a vedúci výskumu v technologickom centre Deep Learnign Technology vo výskumnom laboratóriu v Microsofte. „Tieto vtáky nemusia existovať v reálnom svete – sú len aspektom počítačovej predstavy o vtákoch.

Využitá môže byť pri vytváraní nákresov a animácií

Technológia generovania textu na obrázky môže nájsť v budúcnosti naozaj praktické využitie. Mohla by byť využívaná na vytváranie náčrtov pre umelcov a dizajnérov, alebo ako nástroj na zdokonalenie vytvorených fotografií. Pri vyššej výpočtovej sile by sa dala táto technológia využívať aj na vytváranie animácií a animovaných filmov, čo by určite urýchlilo celý proces ručného vytvárania animácií vo filmoch a rozprávkach.

Čo si o takomto využití umelej inteligencie myslíte Vy? V poslednom roku išla umelá inteligencia tak dopredu, že sa pomaly začíname báť, aby sa pomaly nezmocnila celého sveta. (pokus o vtip)

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Tagy

Pridaj komentár

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu