NávodyNovinkyWindows 10

Výročná Windows 10 aktualizácia s ďalším problémom. Mrznutie webkamier

Výročná aktualizácia pre Windows 10 je tu už necelé tri týždne a portál ArsTechnica upozornil na ďalší problém, ktorý sa týka znefunkčnenia webkamier.

Mimochodom, vôbec sa nejedná o ojedinelý problém. Len nedávno sme vás informovali napríklad o zamŕzaní PC, kde sme vám priniesli návod ako sa ho zbaviť.

Prečo dochádza k mrznutie webkamery?

Celý problém tkvie v tom ako pristupujú aplikácie k obrazu z kamier. Doteraz totiž k obrazu mohla pristúpiť len jedna aplikácia, napr. Skype, Facebook App a ďalšie, ktoré využívala kodeky MJPEX a H.264.

Avšak Výročná aktualizácia priniesla nový systém sprístupnenia záberov z webkamery, ktorý je postavený na rozdeľovaní toku dát. Výsledkom tejto „novinky“ je to, že Microsoft zabránil v používaní spomínaných kódekov, ale distribúcia prebieha prostredníctvom systémového nástroja Windows Camera Frame Server – teda k obrazu má prístup viacero aplikácií čo je na jednej strane dobre, ale na druhej strane nemôžu používať kódeky MJPEX a H.264.

Microsoft o probléme vie

Microsoft o probléme vie a hľadá riešenie na jeho odstránenie. Najpravdepodobnejšie sa však podľa portálu Thurrott dočkáme až niekedy v priebehu septembra.

Ako odstrániť problém s mrznutím webkamery

Hneď na úvod treba povedať, že trvalé riešenie príde pravdpeodobne až s ďalšou aktualizáciou, ktorej predpoklad dostupnosti je niekedy v priebehu septembra. Avšak Microsoft nás nenechal „v štichu“ a poskytol nám aspoň dočasné riešenie prostredníctvom úpravy systémových registrov.

Otvorte si aplikáciu Regedit (Windows tlačidlo a napíšte „Regedit“) – HKEY_LOCAL_MACHINE \SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows Media Foundation\Platform a manuálne pridajte zložku DWORD s názvom EnableFrameServerMode, kde vyplnte „Value data“ s hodnotou 0 (viď obrázky nižšie.).

 

Tagy

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Pridaj komentár

Close
Close