AppleNovinkyZaujímavosti

Výroba nového iPhone X stojí 1/4 jeho predajnej ceny

Technológie idú každým dňom dopredu a zároveň sa s pokrokom v technológiách zvyšujú aj ceny koncových zariadení. Nie vo všetkých prípadoch sa tieto ceny dostávajú až do neúnosných výšok. Najlepším príkladom je najnovší iPhone X, ktorý sa s cenovkou 1199 eur (na Slovensku) zaradil medzi tie historicky najdrahšie smartfóny.

Všetci dobre vieme, že výroba každého kusu elektroniky stojí zlomok jej koncovej ceny. Každá spoločnosť predsa potrebuje nejaký zisk, hlavne preto vidíme každý rok posun v technológiách a vo výkone, v tomto prípade vo výkone smartfónov. Prirážka na cene smartfónu iPhone X je takmer 75 percent. Je ale takáto prirážka vôbec adekvátna? Rozhodovanie je len na Vás, no predtým sa pozrime na to, koľko vôbec stojí výroba najnovšieho iPhone X.

Výrobná cena iPhone X je momentálne na úrovni 310 eur

Marža na menšom iPhone 8 je o niečo menšia, no taktiež sa pohybuje niekde na úrovni 60 percent. Al Cowsky pre stránku Reuters prezradil výrobné ceny niektorých častí najnovších iPhonov. Podľa neho je Apple svojou vysokou maržou preslávený a navýšenie prirážky až na 75 percent v prípade iPhone X je hlavne preto, lebo si to Apple môže jednoducho dovoliť.

Navýšenie prirážky ale aj celkovej ceny oproti klasickému iPhone 8, majú na svedomí hlavne špeciálne požiadavky dizajnérov. Najlepším príkladom je samotná bezrámčeková 5,8 palcová obrazovka na iPhone X, ktorá stojí 56,50 eur, pričom obrazovka na „klasickom iPhone“ stojí iba 31 eur. Za zvýšenou prirážkou stojí aj kvalitnejšie telo z nehrdzavejúcej ocele, ktoré v tomto prípade stojí 31 eur, no pre porovnanie, klasické hliníkové telo na iPhone 8 stojí smiešnych 18,50 eur. Prečo ale Apple siahol po nehrdzavejúcej oceli? Podľa Cowskeho sa spoločnosť chcela vyvarovať možným problémom s ohýbaním, ktoré sa prvýkrát objavili pri iPhone 6.

Aký je máte názor na naozaj prehnané prirážky na smartfónoch? Nepreháňajú to podľa Vás niektorí výrobcovia? 

Zdroj: neowin.net

Tagy

Pridaj komentár

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu