Novinky

Vynálezca internetu chce vrátiť ľuďom kontrolu nad ich dátami. Vyvíja novú platformu, ktorá by mohla všetko zmeniť

Internet hovorovo môžeme charakteritovať ako sieť, ktorá celosvetovo prepája počítače prostredníctvom siete prenášajúcej dáta. Pôvodne internet bol vyvíjaný za účelom prenosu pošty, chatu, či vojenských informácií a až neskôr sa dostal do obehu pre „bežných“ ľudí. Málo kto však vie, že za vznikom internetu stojí brit Tim Berners-Lee.

Tim Berners-Lee pre internetový magazín Medium post uviedol, že web je pre každého. Avšak v súčasnosti sa vyvinul do nástroja „mocných“, ktorí ho využívajú vo svoj prospech na úkor súkromných informácií jeho používateľov. To by sa však všetko mohlo čoskoro zmeniť. Barners-Lee totiž pracuje so skupinou ľudí z Massachusetts Institute of Technology (MIT) na otvorenom projekte s názvom „Solid„, ktorý opísal slovami:

„Solid mení súčasný model, kde používatelia odovzdávajú osobné údaje digitálnym gigantom výmenou za vnímanú hodnotu… toto nebolo v našom záujme. Sold vyvíjame, aby sme obnovili rovnováhu – tým, že každému z nás dáme úplnú kontrolu nad údajmi, osobnými ako aj neosobnými, revolučným spôsobom.“

Solid by mala byť platforma, ktorá bude využívať súčasný existujúci web. Dá každému používateľovi na výber, ktoré dáta sprístupní ako aj to komu ich sprístupni.

Zdroj: Medium.com, úvodný obrázok: Pexels.com

Tagy

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.
Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu