SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci oživujú niekoľko desaťročí starú myšlienku, ktorá by nám mohla pomôcť zvrátiť klimatické zmeny. Je extrémne lacnou!

Kľúčovú úlohu tu zohráva fytoplanktón, ktorému sa darí vo vodách, kde je železo.

Klimatické zmeny sú čoraz citeľnejšie a to aj v oblastiach, kde sme sa doposiaľ nestretávali s tak výraznými výkyvmi počasia. Mnohé predikcia nám značia katastrofickú budúcnosť, ak nezmeníme náš spôsob života. Nejde pritom len o priame dopady ale aj o nepriame. Nedávno vedci napríklad odhalili, že ochorenia sú schopné oveľa rýchlejšie sa adaptovať na nové podmienky ako ľudia. Znamená to, že priebeh chorôb v budúcnosti bude pre ľudí oveľa náročnejší ako je tomu dnes.

Dá sa ale bojovať s globálnym otepľovaním? Portál futurism.com (via thedailybeast.com) poukazuje na jednu zo starších myšlienok, ktorej sa v posledných týždňoch dostáva čoraz viac pozornosti. Vedci hovoria o zvýšovaní počtu fytoplanktónu v oceánoch. Pre tých, ktorí nevedia, tak fytoplanktón sú mikroskopické fotosyntetické organizmy žijúce vo vode. Ide o organizmus, ktorý je zodpovedný za produkciu 50% kyslíky v našej atmosfére, ktorý vyrába z oxidu uhličitého a slnečného žiarenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto myšlienka je prekvapivo jednoduchá. Dôvodom je, že fytoplanktónu sa darí vo vodách, kde je prítomné železo. Vedci preto navrhujú, aby sme zvýšili prítomnosť kovov v častiach oceánoch a morí, kde ho je nedostatok. Výskumníci si od toho sľubujú, že nastane rozkvet fytoplanktónu, čo povedie k vyššej absorpcii oxidu uhličitého oceánmi z atmosféry.

„Dá sa to urobiť relatívne lacno. Každý atóm železa, ktorý pridáte na správne miesta, môže zafixovať desaťtisíce atómov uhlíka,“ uviedol David Siegel, profesor morskej vedy na Kalifornskej univerzite v Santa Barbare

Zmeny, či tento koncept funguje, by sme mohli zistiť pomerne rýchlo

Tento koncept je starý niekoľko desaťročí, keď vedci ešte riadne nerozumeli konceptu klimatických zmien. Teraz sa niektorí výskumníci pokúšajú túto myšlienku oživiť. Táto technika je pritom extrémne lacnou a jednoduchou na realizáciu. Ako hovoria vedci, tak stačí zhodiť železnú rudu z lodí pričom zmeny, ktoré potom nastanú, prídu prakticky okamžite. Vedci, ktorí v minulosti zaviedli železo do morskej vody, zistili, že kvety fytoplanktónu sa môžu začať objavovať už v priebehu prvých 24 hodín.

Jeden z vedcov, ktorý oživil túto myšlienku, Buesseler, tvrdí, že samotné experimenty by nespôsobili žiadnu škodu prirodzenému ekosystému oceánu. Poslúžiť by nám ale mohli k tomu, aby sme zistili, či tento koncept skutočne funguje. Hoci pripúšťa, že realizácia tohto projektu vo veľkom meradle, môže ovplyvniť život pod vodou. Zároveň ale doplnil, že časť týchto zmien sa deje už dnes a dôvodom sú zmeny v teplote a kyslosti oceánov.

„Zmení to typy zvierat a rastlín, ktoré rastú, ale to sa už deje so zmenami teploty a kyslosti,“ povedal Buesseler.

Buesseler aj Siegel ale zdôraznili, že by sa to nemalo považovať za alternatívu k ukončeniu používania fosílnych palív. To je stále dôležité, pokiaľ ide o šancu poraziť zmeny klímy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close