Veda a výskumVesmír

Mohol by človek vstúpiť do čiernej diery, aby ju študoval?

Spoza horizontu udalostí čiernej diery neunikne ani svetlo. Dokázal by ale astronaut prežiť cestu dovnútra?

Čierne diery sú tie najbizarnejšie objekty, aké môžeme vo vesmíre nájsť. Stále o nich veľa nevieme kvôli tomu, že z ich gravitačného zovretia neuniknú ani fotóny, čo sú najrýchlejšie sa pohybujúca častica vo vesmíre. Inými slovami povedané, všetko čo prenikne za horizont udalostí, zostane navždy uväznené v čiernej diere.

Ak chceme vedieť, čo sa za horizontom udalostí nachádza, našou najlepšou šancou je skočiť dovnútra čo najmasívnejšej čiernej diery a rozlúčiť sa s predstavou, že by sme sa s niekým o jedno z najväčších tajomstiev vesmíru podelili, píše portál The Conversation. Lenže existuje nejaký spôsob, ako by mohol človek do čiernej diery vstúpiť a dozvedieť sa, čo sa v nej ukrýva?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astrofyzici študujú čierne diery z bezpečnej vzdialenosti, no existuje len obmedzené množstvo informácií, ktoré takýmto spôsobom dokážu získať. Dnes vieme, že čierne diery hrali dôležitú úlohu pri vývoji vesmíru a existuje niekoľko charakteristík, podľa ktorých ich vieme popísať. Niektoré čierne diery môžu mať elektrický náboj, podobne ako elektróny či protóny. Niektoré čierne diery majú rotáciu.

Cesta do stredu čiernej diery

Čierne diery, ktoré majú hmotnosť niekoľkých Sĺnk sa považujú za „normálne“. Potom existujú monštrá, ktorých hmotnosť sa pohybuje v miliónoch až miliardách hmotností Slnka a tie nesú prívlastok supermasívne. Okrem hmotnosti sa tieto typy čiernych dier líšia aj vzdialenosťou ich centra od horizontu udalostí.

Vo všeobecnosti platí, že ak by astronaut spadol do čiernej diery, rozdiel v gravitačnej sile, ktorá pôsobí na jeho nohy a tej, ktorá pôsobí na vrchnú časť tela, by bol tak veľký, že by došlo k takzvanej špagetifikácii, teda astronautovo telo by sa roztrhalo a vytvorilo by prúd častíc.

Čím je ale čierna diera väčšia, tým sú jej sily v oblasti horizontu udalostí „miernejšie“. Inými slovami povedané, človek by teoreticky dokázal prežiť cestu za horizont udalostí, no čierna diera by musela byť dostatočne masívna, aby sa horizont udalostí nachádzal čo najďalej od centra gravitačnej sily, než v prípade menších čiernych dier. Stále by však mal počítať s tým, že sa lúči s celým vesmírom a aj so životom.

Zároveň existujú aj ďalšie faktory, ktoré odvážlivcovi sťažujú cestu dovnútra čiernej diery. Väčšina z nich má okolo seba akrečný disk, čo je horúci prstenec hmoty, ktorý kŕmi čiernu dieru. Tento disk hmoty je mimoriadne turbulentný a mohol by predčasne ukončiť cestu astronauta k čiernej diere. No ak by sa ale našla izolovaná supermasívna čierna diera, ktorá by nepožierala všetko naokolo seba vrátane plynu a hviezd, potom by astronaut vedel vletieť dovnútra a nejakú chvíľu by prežil.

Keďže ale nič nedokáže cestovať rýchlejšie ako svetlo, astronaut by nemohol nikomu povedať, čo v čiernej diere uvidel. Nakoniec by sa ale aj v supermasívnej čiernej diere dostal do momentu, kedy by ho gravitačné sily usmrtili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close