NovinkyTECH

Vírus Zika, ktorý spôsoboval pri narodení abnormálne malú hlavu by mohol byť kľúčom k porazeniu rakoviny

Vírus Zika, prvýkrát sme o ňom mohli počuť zhruba 4 roky dozadu kedy sa prvé prípade objavili v Južnej Amerike a neskôr aj na Európskom kontinente. Tento vírus pritom má pôvod v ďalekej Polynézii.

Vírus Zika je najnebezpečnejším práve pre tehotné ženy, ktoré síce nie sú ním priamo ohrozené, ale ich blížiace sa potomstvo áno. Totiž tento vírus spôsoboval „mikrocefáliu“, v preklade do ľudskej reči to znamená, že deti infikované týmto vírusom sa rodili s abnormálne malou hlavou čo súviselo s ďalšími problémami.

Zdroj: Youtube

Tento vírus však môže byť aj na niečo užitočný, totiž jedna z jeho schopností je, že dokáže infikovať kmeňové bunky. Táto jeho „schopnosť“ sa dá totiž použiť v boji z niektorými typmi rakoviny, ktoré sa vyskytujú v mozgu. Tím vedcov, pod vedením Jeremyho Richa z Kalifornskej Univerzity na víruse glioblastóm, ktorý patrí medzi tie najnebezpečnejšie. Výsledkom tohto výskumu bolo to, že Zika dokázala zničiť kmeňové bunky, a tak poraziť tento druh rakoviny.

Vedci z Kalifornskej Univerzity sa však ešte nechystajú pustiť do liečby, dôvodom je, že vírus môže mať stále fatálne následky pre ľudí a to najme pre tehotné ženy, ako aj ich partnerov, ktorí môžu byť infikovaný napríklad pohlavným stykom. Úlohou vedcov teda je nájsť cestu ako modifikovať tento vírus tak, aby nebol škodlivý a mohol sa tak využívať na liečbu.

Zdroj: New Scientist

TIP  Microsoft „varuje“ používateľov systému Windows 10, aby si neinštalovali prehliadač Chrome alebo Firefox
Tagy
Ukáž viac

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu