Návody

Vybíja sa vám batéria smartfónu príliš rýchlo? Toto môžu byť dôvody prečo, skontrolujte si to aj vy!

Ak sa vám batéria smartfónu vybíja rýchlejšie ako by ste si predstavovali, pozrite sa na dôvody, ktoré to môžu spôsobovať.

Výdrž batérie býva problémom viacerých používateľov smartfónov. Hoci dnešné telefóny ponúkajú väčšie kapacity batérií, no problémom je fakt, že v telefóne nájdeme kvantum funkcií, ktoré v ňom minulosti neboli. To sa odzrkadľuje na tom, že batéria smartfónu vydrží krátko.

V prípade, že vám zariadenie vydrží na jedno nabitie aj celý deň, nemá vás čo trápiť. Akonáhle ale narazíte na situáciu, kedy potrebujete svoj telefón nabíjať aj dva alebo trikrát denne, mali by ste sa zamyslieť nad tým, čo všetko vám ho môže vybíjať. Ak sa vám teda batéria v smartfóne vybíja rýchlejšie ako by ste si predstavovali, mali by ste zrejme zistiť, ktorý faktor na ňu vplýva najviac. Čo môže spôsobovať vybíjanie batérie?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Začneme od displeja

Základným problémom, ktorý si častokrát ani neuvedomíme, je jas nášho displeja. Práve zvýšený jas dokáže batériu vybíjať pomerne rýchlo, pričom si tento problém nemusíme uvedomiť. Skvelým riešením je využiť napríklad automatický jas a batérii prospeje aj aktívny tmavý režim v prípade AMOLED panelu. Ak však zistíte, že sa vám batéria vybíja rýchlejšie ako je to bežné, v prvom rade by ste si mali skontrolovať jas displeja.

Rozdiel môže byť pritom podstatný. Nižšie si môžete pozrieť rozdiel, ak je jas nastavený na 100% oproti jasu na úrovni 85% z testu, kedy displej telefónu zobrazoval biele pozadie.

  • 100% 00h 00m
    85% 00h 39m
    60% 01h 53m
    35% 03h 08m
    0% 05h 00m​
  • 100% 00h 00m
    85% 01h 26m
    82% 02h 05m
    18% 08h 54m
    0% 10h 47m​

Ďalším problémom vedia byť aj aplikácie, ktoré v telefóne využívame no nevyužívame zároveň. To, že svoj telefón nepoužívate neznamená, že aplikácie v ňom sú neaktívne. Práve procesy na pozadí rôznych aplikácií dokážu batériu vybiť pomerne rýchlo. Medzi takéto aplikácie patria napríklad VPN služby, antivírusy so stálym skenovaním, fitness trackery (a iné aplikácie využívajúce senzory či GPS) a nezabudnime ani na bežné aplikácie ako napríklad kalendár. K tomu, aby sa vám batéria takto rýchlo nevybíjala, by ste mali tieto procesy na pozadí zakázať, prípadne zvážiť inú aplikáciu. Nie každá alternatíva totiž batériu vybíja rovnako.

Aj pre toto sa vaša batéria vybíja viac

Len málokomu napadne, že aj taká funkcia ako je Obraz v obraze či Picture-In-Picture dokáže vybíjať náš smartfón viac ako je to bežné. Túto funkciu častokrát využívame pre sledovanie filmov či seriálov v menšom okne na displeji zatiaľ čo vykonávame nejakú inú činnosť. Neuvedomíme si ale, že práve batéria tým trpí, nakoľko využívame dve aplikácie súčasne. Zvýšenú spotrebu batérie môže spôsobiť aj neustále pripojenie k internetu a sieti. Sieť Wi-Fi by sme si tak mali v prípade jej nevyužívania vypnúť a to isté platí o mobilných dátach. Rovnako treba spomenúť, že v priestoroch kde máme dostupnú Wi-Fi sieť, by sme nemali používať mobilný internet. Dôvodom je spotreba energie, ktorá je vyššia pri mobilných dátach.

S internetovým pripojením sa spájajú aj notifikácie. Tie nám chodia oveľa častejšie, ak sme práve pripojení k internetu. Aj vám totiž určite prichádzajú častokrát notifikácie z aplikácií, ktoré ani nevyužívate. Práve pre ne sa vám môže rýchlejšie vybíjať batéria a ak vám chodí množstvo zbytočných notifikácií, mali by ste si ich deaktivovať. Dôvodom je, že sa nám nielen pri každom upozornení rozsvieti displej ale zároveň telefón aj zavibruje.

Nič z toho vám nepomohlo? Nastal čas na výmenu!

Aj keď dôvodov prečo sa vám batéria vybíja viac môže byť nespočetné množstvo, dôvodom môže byť aj jej zlá kondícia. Každá batéria časom stráca na svojej pôvodnej kapacite, čím vydrží podstatne menej. Aj vám sa môže zdať, že váš telefón vydrží na jedno nabitie menej ako po jeho kúpe. Ak teda máte pocit, že kapacita batérie smartfónu klesla, mali by ste pouvažovať nad jej výmenou. V prípade, že svoje zariadenie vlastníte približne 4 či 5 rokov, najlepším riešením bude výmena celého telefónu.

Ako dlho vám vydrží batéria smartfónu na jedno nabitie? A akú má kapacitu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close