SpravodajstvoVeda a výskum

Ako sa dostala na Zem voda? Odpoveď možno nájdeme na Merkúre

Tím japonských vedcov napáda zaužívanú teóriu

Pre vedcov je stále záhadou, ako sa na Zem dostala všetka voda. Odpoveď na túto otázku by mohli mať Japonskí výskumníci, ktorým sa podarilo odhaliť nové stopy. Zaujímavé je, že sa nenachádzajú u nás, ale na planéte Merkúr.

Všeobecne akceptovaná teória vysvetľuje pôvod vody nasledovne –  na začiatku vzniklo Slnko a okolo neho sa nachádzal prstenec plynu a prachu. Do určitej vzdialenosti, ktorá je známa aj ako snežná čiara, je žiarenie Slnka príliš silné, čo zabraňuje formácii ľadu, či iných ľahších prvkov. Preto vznikajú skalnaté planéty. Ďalej formovaniu vodu však  už nič viac menej nebráni, píše portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za touto hranicou, ktorá sa nachádza niekde v priestore asteroidového pásu, sa ľad a iné prvky prilepia k sebe a vzniknú masívne planéty, ktoré sa dnes nachádzajú na okraji sústavy. Keď tieto obrovské planéty vzniknú, poprehadzujú sa a ich gravitačný vplyv vystrelí zhluky menších objektov bližšie dovnútra sústavy. Tieto kúsky so sebou môžu niesť napríklad aj vodu. Môže sa stať, že sa zrazia s nejakou zo skalnatých planét, ktorá sa nachádza bližšie pri Slnku a  na ňu prinesú molekuly vody.

Nová teória?

Tím japonských vedcov však túto teóriu napáda. Ich argumentom je samotná planéta Merkúr. Na to, aby dokázali vysvetliť prítomnosť ľahších prvkov v kôre tejto planéty, ju muselo zasiahnuť trojnásobok viac objektov, než ukazuje jej história. Tím vysvetľuje, že bombardovanie Merkúru malými asteroidmi muselo byť tak silné, že kompletne poškodilo kôru tejto planéty. Vďaka tomu sa ľahšie a nestabilnejšie prvky pochovali hlboko pod jej povrchom. Medzi nimi mohla byť aj voda.

Zároveň tvrdia, že podobný proces mohol nastať aj v prípade našej Zeme. Jej bombardovanie mohlo pochovať molekuly vody hlboko pod povrch. Našťastie sme dostali dostatok vody na to, aby sa u nás mohli vytvoriť oceány. Tím japonských vedcov nemá ešte dostatok informácií na to, aby mohli dôjsť k nejakým záverom. Tieto informácie poskytne nová misia Európskej vesmírnej agentúry, BepiColombo, ktorá sa momentálne nachádza na ceste k Merkúru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close