SpravodajstvoVeda a výskum

Vieme čo prišlo po nich, no odkiaľ prišli dinosaury ostáva záhadou: Dokážeme objaviť najbližšieho predka týchto obrích jašterov?

Vedci vedia, že im chýba časť skladačky v evolúcii dinosaurov, no zatiaľ je ťažké povedať, koľko im toho uniká.

Dinosaury vládli planéte približne 170 miliónov rokov. Všetci vieme, ako dinosaury skončili – dopadom masívneho asteroidu pred 66 miliónmi rokov – no ako presne začali? Aký evolučný proces viedol ku vzniku jedných z najväčších tvorov, aké po povrchu planéty kráčali? Na túto otázku sa pokúšali nájsť vedci z Natural History Museum.

Prvý dinosaurus v tomto prípade nie je jeden jedinec, ale celý ekosystém, skladajúci sa z niekoľko odlišných druhov. Približne pred 230 miliónmi rokov počas obdobia neskorého Triasu, mohli na planéte existovať prvotné jaštery ako napríklad rhynchosaurus. Zároveň existoval aj živočíšny druh príbuzný s cicavcami, ktorý sa nazýval cynodont. Dôkazy o existencii týchto živočíchov objavili vo formácii Ischigualasto, nachádzajúcej sa v Argentíne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi fosíliami vedci objavili aj dôkazy o prvotných dinosauroch, dvojnohých živočíchoch, medzi ktoré sa radí Eodromaeus Eoraptor, či Herrerasaurus. Výskumom prvých dinosaurov žijúcich medzi obdobiami neskorého Triasu a skorej Jury sa venoval aj profesor Paul Barrett z Natural History Museum.

„V Argentíne a Brazílii sa nachádza niekoľko miest, ktoré súperia o označenie „rodisko dinosaurov“. Keď sa však tieto tvory po prvýkrát objavili, už niesli charakteristické črty týchto živočíchov,“ vysvetľuje Barrett.

Neznamená to však, že sa dinosaury, ako ich poznáme, objavili len tak. Naopak, znamená to, že dinosaury museli mať oveľa bohatšiu evolučnú históriu, ktorá nám zatiaľ nie je celkom známa. Vedecká komunita sa zatiaľ nedokáže zhodnúť na tom, koľko histórie je momentálne zahalenej rúškom tajomstva.

Dinosaury sa však radia do skupiny živočíchov, ktorú označujeme ako archosaury. Táto skupina existuje aj dnes Medzi vzdialených potomkov dinosaurov sa radia vtáky, krokodíly a v niektorých prípadoch aj korytnačky (pozn. redakcie: Ku skupine archosaurov ich radia len niektorí vedci). Archosaury boli v minulosti oveľa členitejšou skupinou. V nej sa nachádzali dnes už vyhynuté dinosaury, pterosaury a zvláštni predkovia moderných krokodílov.

Konkrétne dinosaury však charakterizuje niekoľko vlastností. Medzi tie najvýraznejšie patrí stavba nôh a bokov. Boky dinosaura boli prepojené s chrbticou oveľa silnejšie. Silnejšie prepojene dosiahli pretvorením niekoľkých stavcov na štruktúru označujúcu sa ako sacrum. Moderné plazy môžu mať až dva stavce prepojené do tejto špeciálnej štruktúry. Aby však mohli byť klasifikované ako dinosaury, museli by mať najmenej tri. Moderné vtáky môžu mať až 12 sacier.

Čo je to vlastne dinosaurus?

Túto výraznú odlišnosť si v roku 1842 všimol Sir Richard Owen, ktorý po prvýkrát dinosaurov definoval. Išlo o zmeny, ktoré pravdepodobne zapríčinila chôdza dinosaurov po zadných končatinách. Najbližším príbuzným dinosaurov mohli byť silesaury, čo sú štvornohé živočíchy strednej veľkosti. Medzi nimi a prvými dinosaurami je ale medzera 10 až 15 miliónov rokov.

Bližším príbuzným by mohol byť Nyasasaurus parringtoni, ktorého ostatky objavili v Tanzánii v 30. rokoch. Tento živočích vykazuje charakteristické znaky dinosaurov, no kvôli neúplným ostatkom je ťažké určiť, či ide o najbližšieho predka.

Ak však chceme vedieť, ako dinosaury začali, vedci majú celkom dobrú teóriu. Predpokladá sa, že úplne prvé dinosaury na planéte mali dĺžku len niekoľkých metrov. Boli relatívne malé, no rýchle tvory, ktoré behali po dvoch nohách a mali malé rúčky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close