NovinkyTECH

Viac ako 500 tisísc počítačov bolo infikovaných botnetom „Smominru“, ktorý ťaží kryptomeny na pozadí

Na vlne kryptomien sa chce zviesť stále viac a viac hackerov, ktorí napadajú počítače používateľov s cieľom využívania ich výpočtovej kapacity na ťažbu „digitálneho zlata“.

Najnovší report od výskumníkov Proofpoint odhalil, že viac ako 500,000 počítačov s Windowsom bolo infikovaných malwarom Smominru, ktorý ťaží na pozadí používateľov digitálnu menu Monero.

Smominru malware ťaží digitálnu menu Monero na pozadí

Tvorcovia tohto škodlivého malwaru využívajú viacero metód ako infikovať počítače. Napríklad využívajú zraniteľnosť EternalBlue (CVE-2017-0144) exploit a EsteemAudit (CVE-2017-0176) exploit (pozn. redakcie: Exploit je špeciálny program, ktorý využíva dáta alebo sekvenciu príkazov využivajúc chyby programátorov spočívajúce v ovládnutí vybraných činností softwaru v iný prospech), na to aby získali kontrolu nad nezabezpečenými počítačmi.

„Od konca mája 2017 sme monitorovali ťažbu Monera prostredníctvom rozširujúceho sa EternalBlue Exploit (CVE-2017-0144). Známym ako Smomintru…“, píše sa v reporte od Proofpoint.

Doteraz sa hackerom podarilo takto zarobiť 3,6 milióna dolárov. Inými slovami denne takto hackeri vyťažia okolo 8,500 dolárov prostredníctvom kradnutia výkonu počítačov niekoho iného.

Ako sa chrániť pred hackermi?

Ťažko povedať, aké konkrétne kroky by ste mali spraviť. Jediné odporúčania, ktoré pre vás máme je mať stále aktualizovaný váš operačný systém na najnovšej verzii, zamedziť inštaláciám softwaru z nedôveryhodných zdrojov a chrániť sa prostredníctvom antivírusových programov.

Zdroj: Proofpoint via latesthackingnews.com, úvodný obrázok: Pixabay

Tagy

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Pridaj komentár

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu