Vedcom sa podarilo vyvinúť nanorobota, ktorý sa dokáže zavŕtať do oka bez toho, aby ho poškodil

oko
Zdroj: Pexels

Medzinárodnému tímu vedcov sa podarilo vyvinúť špeciálneho nanorobota, ktorý sa vďaka svojmu tvaru a magnetickému polu, dokáže zavŕtať do tkaniva ľudského oka bez akéhokoľvek poškodenia tkaniva. Táto technológia by mohla byť v budúcnosti použitá ako miniatúrny dopravný prostriedok pre liečivé látky nie len v rámci oka, ale aj ostatných tkanív v ľudskom tele.

Malý 500nm nanorobot je zatočený do tvaru malej špirály, pričom sa na jeho konci nachádza malinká hlavička. Cely nanorobot je pritom pokrytý nelepivým povlakom, ktorý umožňuje bezproblémový prechod cez husté tkanivá oka. Na povrchu sa taktiež nachádza aj minimálna vrstva magnetického materiálu, ktorý pri použití magnetického poľa rozvrtí telo nanorobota, čím je umožnený jeho presný pohyb v rámci tkaniva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Nanofotografia ťažko prechodného tkaniva v oku
Zdroj: phys.org – Nanofotografia ťažko prechodného tkaniva v oku

Inšpiráciu hľadali priamo v prírode

Príroda je v medicíne častým zdrojom inšpirácie. Techniky prírody nám dokážu často pomôcť aj v takých otázkach, na ktoré odpovede hľadáme už dlhé roky. Vzhliadať k technikám prírody sa rozhodli aj výskumníci v Max Planck Institute for Intelligent Systems, ktorí v prírode našli odpoveď na dokonalý nepriľnavý povrch. Tkanivo v oku totižto vo veľmi zjednodušenej forme pripomína sieť vytvorenú z obojstrannej pásky. Vedci tým pádom museli prísť na to, ako sa vyhnúť prípadnému prilepeniu sa do tkaniva v oku. Riešením je natretie celého nanorobota dvomi vrstvami, pričom hlavným nanoplášťom je klzký nelepivý povrch, inšpirovaný mäsožravými rastlinami. „Pokiaľ ide o náter, inšpiráciu hľadáme v prírode, „ uviedol doktor Zhiguang Wu, podieľajúci sa na celom projekte. „V druhom kroku sme použili kvapalnú vrstvu nachádzajúcu sa v džbáne mäsožravých rastlín, ktorá má na peristóme klzký povrch, ktorý slúži na jednoduchšie zachytenie hmyzu do kalíška. Táto klzká vrstva je pre efektívny pohyb našich robotov rozhodujúca, keďže minimalizuje priľnavosť medzi biologickou proteínovou sieťou v sklovci a povrchom nanorobotov.“

Zdroj: phys.org – aplikácia nanorobotov

Aplikácia a využitie

Aplikácia a následný pohyb nanorobotov v rámci tkanív v oku nie je extra zložitou záležitosťou. Nanoroboty boli pri testoch vpustené priamo do sklovca v oku, v ktorom sa následne pohybovali na základe umiestnenia magnetov. Ich ovládanie by sa malo časom zdokonaliť natoľko, že by mohli byť schopné presunov liečivých látok priamo ku sietnici, alebo iným častiam oka. Taktiež sa nevylučuje ani ich aplikácia v rámci iných tkanív v ľudskom organizme.

Zdroj: phys.org Via techradar.com, úvodný obrázok (Pexels)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre