SpravodajstvoWindows

V Rusku vyčíňa ďalší ransomware. Prichádza pod názvom Bad Rabbit a žiada výkupné v Bitcoinoch

Ransomwareom sa tento rok zjavne dosť darí. Po silných celosvetových útokoch ransomwareu WannaCry a Petya na scénu prichádza ďalší, Bad Rabbit. Ten momentálne vyčíňa hlavne vo Východnej Európe a najviac zasiahnuté je zrejme Rusko.

Na šírenie využíva stránky médií

Nový ransomware už teraz zasiahol množstvo firiem a médií (Interfax v Rusku). Obeťou sa stalo aj celé letisko Odessa v Ukrajine a kyjevské metro. Letisko muselo byť na niekoľko hodín uzavreté a v metre zase nefungoval platobný systém. Ransomwareov tento rok prišlo už mnoho, no každý z nich sa šíril trošku ináč. Bad Rabbit na šírenie využíva hlavne web stránky médií. Po otvorení danej stránky, vyskočí používateľovi falošná správa o potrebe aktualizovať Adobe Flash. Väčšina používateľov aktualizovanie povolí a ransomware ide na vec. A prečo zasiahne celé spoločnosti a nie iba jedného používateľa? Odpoveď je naozaj jednoduchá. Antivírusové programy ho tak ľahko nedokážu detekovať a ransomware si pohodlne nájde cestu až do lokálnej siete, prostredníctvom ktorej sa dostane do všetkých počítačov v lokálnej sieti. Keďže sa jedná o ransomware, dáta v počítači sú po napadnutí zašifrované a na obrazovke zobrazí správu o tom, že je napadnutý povinný zaplatiť čiastku 0.05 Bitcoinu, cca 235 eur. Na zaplatenie sumy má napadnutá osoba iba 40 hodín. Po tomto časovom úseku, sa požadovaná čiastka bude zvyšovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Podľa našich zozbieraných údajov, sa väčšina zasiahnutých používateľov nachádza v Rusku. Identické útoky boli ale taktiež zaznamenané aj na území Ukrajiny, Turecka a v malom množstve aj Nemecka. Ransomware na šírenie využíva hlavne hacknuté stránky ruských médií. Na základe bližšieho zisťovania, sme dospeli ku tomu, že je tento útok zameraný hlavne na veľké spoločnosti a rozsiahle lokálne siete, po ktorých sa šíri podobne, ako niektoré predošlé typy ransomwareov,“ povedal Vyacheslav Zakorzhevsky, riaditeľ anti-malverového výskumného tímu spoločnosti Kaspersky Lab.

Ktoré antivírusové programy ma ochránia?

Zabrániť šíreniu nového ransomwareu sa snaží už niekoľko antivírusových developerov z viacerých spoločností, no zrejme najúspešnejším je Microsoft Malware Protection Centre, ktorý má na starosti starý známy Windows Defender. Podľa najnovších zverejnených informácií, by ste s aktualizáciou Fall Creators Update nemali byť vystavený riziku. Windows Defender s najnovšou aktualizáciou, by mal ransomware Bad Rabbit automaticky detekovať ako hrozbu.

Dúfajme, že sa nový ransomware nerozšíri tak, ako jeho predchodcovia a neovplyvní pomaly polku Európy. Taktiež musíme spomenúť aj pohotovosť samotného Microsoftu, keďže hrozba bola zaznamenaná len deň dozadu a používatelia najnovšej aktualizácie sú už teraz v bezpečí.

Zdroj: mspoweruser.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close