NovinkyTECH

K rozhodnutiu o odpojení pacientov v kóme od prístrojov nám má pomôcť umelá inteligencia, ktorá dokáže predpovedať budúci zdravotný stav

Keď niekto upadne do kómy tak stratí motorické funkcionality a zároveň sa výrazne spomalí aj mozgová aktivita. Vo väčšine prípadoch ani externé stimuly nedokážu pacienta „prebudiť“ z hlbokého spánku. Tento stav a jeho budúci vývoj je vo drvivej väčšine prípadov ťažko predpoveď – zobudí sa takýto pacient niekedy v budúcnosti?

Čínski neurológovia  pôsobiaci v Akadémii vied v spolupráci so všeobecnou nemocnicou PLA v Pekingu sa usilujú vytvoriť nástroj, ktorý dokáže pomôcť lekárom s prepokladom vývoja budúceho stavu pacienta pomocou strojového učenia.

Výskumníci vložili údaje z tisícoky pacientov s kómou do algoritmu strojového učenia. To im pomohlo pochopiť, aká je pravdepodobnosť či sa zlepší pacientov stav na toľko, aby sa v budúcnosti prebral k životu. Ukázalo sa, že výsledky sú veľmi sľubné:

„Úspešne sme predpovedali niekoľko pacientov, ktorí opäť získali vedomie po tom, čo sa predpokladalo, že nemajú nádej na oživenie,“ uviedli vedci v South China Morning Post.

Presnosť tohto algoritmu je podľa vedcov 90%. Táto technika bola použitá už viac ako na 300 stovkách pacientov po celej Číne. Predpokladajú, že by mohla celkovo pomôcť viac ako 50000 pacientom v ich krajine. Tento algoritmus Pascal Kaufman, neurologista opisuje slovami:

„Tento prístroj nerobí nič iné ako ľudia. Pozerajú do rovnakého setu dát – robia teda rovnakú prácu. Avšak ju robia 1-miliónkrát rýchlejšie a spoľahlivejšie.“

Algoritmy, ako je tento, sú súčasťou rastúceho arzenálu nástrojov založených na údajoch, ktoré môžu pomôcť emocionálnym členom rodiny a lekárom robiť ťažké rozhodnutia o liečbe pacienta alebo pomôcť určiť, kedy je čas na rozlúčku.

V každom prípade hoci úspešnosť je relatívne vysoká tak stále tam zostáva nemalý podiel nesprávnych rozhodnutí.

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

Tagy

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.
Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu