Veda a výskum

Spôsobil asteroid Chixulub pred 66-miliónmi rokmi vymieranie dinosaurov a ďalšieho života? Vedci hovoria, že to mohlo byť inak

Vedci dlhú dobu predpokladali, že za vymieranie života na Zemi pred 66-miliónmi rokov mohol asteroid. Nová štúdia hovorí, že život to mal spečatené ešte pred dopadom asteroidu.

Naša Zem si prešla v minulosti niekoľkými masovými vymieraniami a niektorí vedci tvrdia, že momentálne prechádzame ďalším, v poradí už šiestym. Najznámejším je však dopad asteroidu Chixulub, ktorý nastal pred 66-miliónmi rokov a ukončil vládu dinosaurov na tejto planéte.  

Dopad asteroidu rozpútal peklo. Nebol to len gigantický náraz, ktorý pripravil o život obrovské množstvo živočíšnych druhov, no všetko, čo sa dialo po tom. Výskumníci z University of Dartmouth ale predpokladajú, že hlavnou príčinou vymierania boli sopečné erupcie.   

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Príčiny týchto katastrof sú stále aktívnym predmetom vedeckých debát.“

Doteraz si naša planéta prešla dokopy piatimi masovými vymieraniami života a v štyroch prípadoch bol hlavnou príčinou vulkanizmus. Vinníkom je v tomto prípade špecifický typ erupcií, v ktorých séria erupcií, alebo len jedna veľká, zaplaví obrovské územie lávou za geologicky rapídnu dobu – milión rokov. Po sebe tieto udalosti zanechávajú výrazné stopy, veľké regióny pokryté sopečnou horninou. Tento druh sopečnej aktivity s najväčšou pravdepodobnosťou odštartoval najhoršie vymieranie na Zemi, ktoré sa odohralo pred približne 252-miliónmi rokov.  

„Aby sa mohla magmatická provincia považovať za „veľkú“, musí obsahovať najmenej 100 000 kubických kilometrov magmy. Čo sa týka rozsahu, erupcia Mount St. Helens v roku 1980 zahŕňala menej ako jeden kubický kilometer magmy.“, hovoria vedci.

V rámci štúdie vedci vysvetľujú, že v dobe vyhynutia dinosaurov, sa objavila intenzívna vulkanická činnosť aj v oblasti dnešnej Indie. Práve táto sopečná činnosť mala za následok uvoľnenie obrovského množstva materiálu a toxických látok do atmosféry. Tieto látky spôsobili globálnu zmenu klímy a časť populácie dinosaurov mohli toxické látky udusiť.  

Čo sa týka samotného asteroidu Chixulub, ten situácii určite nepomohol. Výskumníci však vďaka modelom zistili, že sopečná činnosť mohla osud dinosaurov a iných živočíšnych druhov spečatiť ešte pred dopadom samotného asteroidu. V podstate teda nezávisí na tom, či by do Zeme asteroid narazil alebo nie, o osude dinosaurov už bolo rozhodnuté.  

“Erupcie v Indii nám naznačujú, že celosvetové vymieranie sa blížilo, aj bez asteroidu. Keď Chixulub dopadol, zasadil životu ťažkú druhú ranu,” tvrdí Theodore Green, vedúci štúdie.  

Aj dnes čelíme podobnej environmentálnej katastrofe

Podobné erupcie nie sú v histórii Zeme vzácnosťou. Posledné sa odohrali pred približne 16-miliónmi rokov. Tieto erupcie majú potenciál uvoľniť do atmosféry obrovské množstvo oxidu uhličitého, dnes nie sú nejak výrazným rizikom. Máme však svoje vlastné problémy.  

Autori štúdie vysvetľujú, že dnes uvoľňujeme do atmosféry množstvo oxidu uhličitého, no v porovnaní s týmito erupciami je to stále veľmi málo. CO2 však uvoľňujeme veľmi rýchlo, čo je určite dôvod na obavu. Tento pomer uvoľňovania skleníkových plynov nás posúva do rovnakej situácie, aká nastala počas historických období prírodných katastrof.  

Zem sa nachádza na pokraji ďalšej environmentálnej katastrofy a ako naznačuje výskum zo Stanford University, už dnes môžeme pozorovať, že z povrchu zeme miznú živočíšne druhy, ktoré boli posledné svojho rodu. Ak si predstavíme život na planéte ako strom, potom z tohto stromu kvôli nám začínajú opadávať celé konáre, nielen jednotlivé vetvičky.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close