BezpečnosťNávody

Ako zabrániť aplikáciám v prístupe k častiam telefónu, ktoré nepotrebujú na svoje fungovanie?

Niektoré aplikácie vedia zbierať aj také údaje, ktoré im vôbec netreba. Tomu viete vystaviť jasnú stopku skontrolovaním udelených povolení.

Pri nainštalovaní aplikácie musíme vo väčšine prípadov pre jej fungovanie schváliť isté povolenia. Ide napríklad o prístup k úložisku, fotoaparátu či mikrofónu. Tieto povolenia väčšinou bez rozmýšľania odklikáme, čo rozhodne nie je správne. Niektoré povolenia totiž aplikácia ku svojmu fungovaniu vôbec nepotrebuje, no svoje šťastie skúsi. Následne tak vie zbierať rôzne druhy údajov, ktoré vie vývojár využiť na rôzne účely.

Lepšia správa súkromia

Tieto medzery v rámci súkromia používateľa si uvedomuje aj GoogleApple. Aj kvôli tomu boli zavedené rôzne zmeny v ich obchodoch s aplikáciami, ktoré od vývojárov vyžadujú zverejnenie typov údajov, ktoré zhromažďujú a ako s nimi nakladajú. V prípade povolení v operačnom systéme Android urobil Google krok už skôr a to ten, že po istom čase nepoužívania aplikácie všetky udelené povolenia vymaže. Preto sa vám mohlo stať, že po spustení aplikácie, ktorú ste nemali dlhší čas otvorenú, od vás aplikácia znova požadovala udelenie povolení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Celkovo ale treba byť obozretný už pri udeľovaní samotných povolení. Ak od vás aplikácia kalkulačky žiada povolenie k zoznamu kontaktov, tak určite niečo nie je v poriadku. Udelené povolenia ale nie je na škodu občas skontrolovať a prípadne ich manuálne odobrať. Dnes sa preto pozrieme, ako na to.

Skontrolovanie povolení

Treba ale poznamenať, že odstránením niektorých povolení môžete obmedziť funkčnosť aplikácií. Postačí vám ale k tomu zdravý sedliacky rozum, aby ste rozpoznali, aké povolenia aplikácie potrebujú. Napríklad prístup k polohe budú potrebovať aplikácie ponúkajúce navigáciu, ale pristupovať k SMS správam určite nepotrebujú. Preto toto povolenie môžete bez obáv odstrániť.

Jednou z možností je skontrolovanie všetkých povolení, ktoré ste udelili konkrétnej aplikácii. V takom prípade otvorte správcu aplikácií a nájdite vami požadovanú aplikáciu. Túto metódu vám odporúčame najmä pri aplikáciách ako sú sociálne siete, ktoré sa vo všeobecnosti považujú z najväčších žrútov dát. Následne kliknite na Povolenia, čo vám otvorí zoznam udelených a neudelených povolení. V tejto sekcii viete dané povolenia odobrať alebo ich prípadne aj povoliť.

xiaomi povolenia aplikácie
Zdroj: vosveteit.sk

Ak sa chcete zamerať na kontrolu iba jedného konkrétneho povolenia, tak v nastaveniach smartfónu vyhľadajte pojem Povolenia, prípadne ho nájdite v sekcii typu súkromie. To vám následne zobrazí zoznam všetkých možných povolení aj s počtom aplikácií, ktoré dané povolenie získali.

android povolenia 1
Zdroj: vosveteit.sk

Kliknutím na konkrétne povolenie sa vám zobrazia aplikácie, ktoré pristupujú k danej časti zariadenia. Podobne ako v prípade vyššie len s názvami aplikácií viete na danú ikonu kliknúť a povolenie odobrať.

Zdroj: vosveteit.sk

Pravidelná kontrola je super, no ešte lepšie je, keď nad povoleniami rozmýšľame už po nainštalovaní aplikácie. Vieme sa tak vyhnúť nielen narušeniu súkromia v podobe zbierania rôznych druhov údajov, no aj finančným podvodom, pri ktorých vie útočník získať kontrolu nad celým zariadením.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close