SpravodajstvoVeda a výskum

Čakali na ne roky: Seizmické vlny šíriace sa po povrchu Marsu sú prvé svojho druhu

Vedci z ETH Zürich vysvetľujú význam minuloročného dopadu meteoritu na povrch červenej planéty.

Po náraze dvoch veľkých meteoritov do Marsu získali výskumníci jedinečnú príležitosť. Po prvýkrát si všimli šírenie seizmických vĺn po povrchu planéty inej než Zem. Tieto vlny sa podarilo zachytiť misii InSight a objav pomôže získať nové pochopenie pre marťanskú kôru.

Vedci z technickej univerzity ETH Zürich analyzovali dáta z misie InSight. Tí vysvetľujú, že takmer tri roky zaznamenávali jedine seizmické vlny šíriace sa naprieč útrobami planéty. Dlho sa čakalo na vlny, ktoré by cestovali po povrchu. Príležitosť prišla minulý rok, kedy do planéty vrazil objekt generujúci presne ten typ seizmických vĺn, na ktorý sa dlho čakalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Misia InSight zaznamenala zvláštne signály, ktoré naznačovali, že vlny museli vzniknúť blízko povrchu. Kontaktovali preto vedcov, ktorí pracovali na misii Mars Reconnaissance Orbiter a spoluprácou sa im podarilo odhaliť nový impaktný kráter približne 3,5-tisíc km od misie InSight. Následne však objavili aj druhé nezvyčajné zemetrasenie, tentokrát vzdialené takmer 7,5-tisíc km.

Hypocentrum oboch zemetrasení sa nachádzalo na povrchu. Preto vznikli nielen seizmické vlny, ktoré sa šíria hlbinami planéty, ale aj tie, ktoré cestovali po povrchu. Ide o úkaz, ktorý zatiaľ mohli vedci pozorovať len na Zemi. Mars je prvým kozmickým telesom, na ktorom ich vedci zaznamenali.

„Doteraz sa to nepodarilo ani misii Apollo na Mesiaci,“ vysvetľuje Doyeon Kim, vedúci novej štúdie.

Kompozícia povrchu Marsu

Seizmické vlny na povrchu planéty vedcom poskytujú dôležité informácie o štruktúre marťanskej kôry. Bežné seizmické vlny zas vedcom poskytujú obraz o vnútorných vrstvách planéty, teda plášti a jadre. Doteraz výskumníci vedeli o kôre planéty Mars len veľmi málo.

Výsledky vedci považujú za pozoruhodné, pretože planetárna kôra poskytuje dôležité informácie o vzniku a evolúcii planéty. Vedcom odhalí prvotné dynamické procesy v plášti Marsunásledne aj ďalšie magmatické procesy. Inými slovami, ukáže im ako mohla červená planéta vyzerať pred niekoľkými miliardami rokov.

Vedci dokážu odhaliť štruktúru určitej vrstvy pomocou toho, ako sa seizmické vlny šíria. Majú určitú frekvenciu a rýchlosť, ktorá sa mení nielen pri hĺbke, ale aj odlišnej elasticite materiálu. Zmeny rýchlosti seizmických vĺn dokážu vedci zistiť štruktúru vrstvy.

Nový výskum by mohol vedcom pomôcť vyriešiť záhadu, ktorá trvá už niekoľko storočí. Už počas úplne prvých pozorovaní si astronómovia všimli kontrast medzi severnou a južnou pologuľou planéty. Južná je pokrytá krátermi, zatiaľ čo na tej severnej možno nájsť relatívne rovný povrch pokrytý sopečnými horninami. Vedci predpokladajú, že táto časť bola v minulosti pokrytá oceánmi. Zatiaľ však pre tieto rozdiely vedci nemajú vysvetlenie.

„Pomaly, ale isto sa dostávame k odpovedi,“ vyjadril sa Domenico Siardini, profesor seizmológie a geodinamiky na univerzite ETH Zürich.

Vedci už čoskoro očakávajú novú várku odpovedí. V máji tohto roku sa sonde InSight podarilo zaznamenať najväčšie zemetrasenie na Marse. Misií úž ale neostáva veľa života, NASA očakáva približne šesť týždňov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close