SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

GPS vo vesmíre: Naviesť mimozemský život k našej planéte nie je také jednoduché, ako sa zdá

Vo vesmíre, kde je všetko v pohybe, môže byť problém vysvetliť, kde presne leží naša Zem.

Vesmír je naozaj nepredstaviteľne veľký. Hoci momentálne neexistujú dôkazy o tom, že môže život existovať aj mimo Zeme, vedecká komunita verí, že niekde pravdepodobne môže vzniknúť aj iná forma inteligentného života.

Ak by sa tieto hypotézy potvrdili, ľudstvo musí prejsť ešte množstvom prekážok. Ako s inou civilizáciou nadviazať kontakt? Ako s nimi komunikovať? Ako im vysvetliť, kde sa nachádza naša planéta? Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako by mohli ľudia ukázať inej civilizácii smer ku nám, píše portál Live Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci vedci poznajú spôsoby, v žiadnom prípade nejde o jednoduchú úlohu. Ak chceme niekoho navigovať, v prvom rade treba mať aspoň jeden pevný bod, o ktorý by sa mohli obe strany oprieť. Nachádzame sa však v galaxii, kde je všetko v neustálom pohybe.

„Hviezdy a planéty sa neustále premiestňujú a tancujú okolo seba pomalý, kozmický waltz,“ vyjadril sa astrofyzik Héctor Socas-Navarro.

Aby vedci mohli inej civilizácii ukázať, kde presne leží náš domov, musia nájsť spôsob, ako vytvoriť čitateľnú mapu našej galaxie.

Prvý spôsob, ako navigovať inú civilizáciu späť ku nám nie je tak úplne kozmická mapa. Vedci navrhujú vyslanie silného rádiového signálu, ktorý by sa mohol dostať k inej forme života. Jednoduchou úpravou signálu môžu vedci do rádiového signálu zakódovať aj komplexnú správu. Výhodou je, že rádiový signál by dokázali vystopovať až späť na Zem.

Takáto metóda bola použitá už v minulosti. Nekomunikovali sme síce z mimozemským životom, avšak v roku 1974 vedci vyslali rádiovú správu do vesmíru, z teleskopu Arecibo. Signál bol namierený na hviezdokopu M13, ktorá sa od nás nachádza 21 tisíc svetelných rokov. Správa obsahovala ukážku našej DNA molekuly, piktogram Slnečnej sústavy a paličkového panáčika, ktorý mal reprezentovať človeka.

Ako by sme mohli navigovať mimozemské civilizácie?
Správa, ktorá bola odoslaná z teleskopu Arecibo. Zdroj: Wikimedia

Kozmická GPS

Problém je, že rádiové signály so vzdialenosťou postupne degradujú. Kým by sa dostali k inej galaxii, zo správy by sa stal nerozlúštiteľný šum. Preto niektorí vedci skúsili iný prístup. V roku 1972 astrofyzici Carl Sagan a Frank Drake pripevnili na sondu Pioneer 10 takzvanú zlatú plaketu. Na nej sú vyobrazené postavičky muža a ženy, ale aj mapa k našej sústave. Vedci použili ako orientačné body zvláštny druh hviezd, ktoré sa nazývajú pulzary.

Mimozemské civilizácie
Plaketa, umiestnená na sondách Pioneer. Zdroj: Wikipedia

Sú to pozostatky neutrónových hviezd, ktoré sú extrémne husté a z pólov vyžarujú záblesky elektromagnetického žiarenia. Ako hviezdy rotujú, tieto záblesky sa javia, akoby pulzovali, z čoho vyplýva názov týchto hviezd. V podstate ide o akýsi metronóm vo vesmíre a preto by mohli byť veľmi užitočné pre navigáciu. Americká NASA dokonca plánuje použiť pulzary ako akúsi formu vesmírnej GPS, keď sa ľudstvo dostane hlbšie do vesmíru.

Mimozemská civilizácia by však musela prísť na to, čo asi môžeme zo Zeme pozorovať. Pulzary totiž nie sú viditeľné v každom smere. Sagan a Drake však verili, že ak je civilizácia dostatočne vyspelá na to, aby sondu Pioneer zachytili, potom budú vedieť túto mapu prečítať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close