SpravodajstvoVeda a výskum

Môžu byť objavené exoplanéty obývané? Takto to vieme zistiť

Nová štúdia ponúka možnosť, ako pátrať po mimozemskom živote.

Vo vesmíre by mohli existovať státisíce planét s vhodnými podmienkami pre život. Otázkou pre vedcov však aj naďalej ostáva, či sa na takýchto planétach život nachádza a či je aspoň v niektorých prípadoch vyspelý.

Podľa teórie by mal byť náš vesmír plný života, no zatiaľ sa nám žiaden nepodarilo nájsť. Na tento rozpor poukazuje aj fermiho paradox, ktorý sa pýta jednu zásadnú otázku: Kde sú všetci? Portál IFLScience píše o novej štúdii, ktorá navrhuje pátrať po zvláštnom indikátore civilizácie: Znečistení vzduchu. V štúdii sa píše, ako by nám pátranie po oxide dusičitom pomohlo objaviť mimozemské civilizácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

U nás na Zemi vzniká tento plyn ako vedľajší produkt spaľovania a tento plyn by sme mohli objaviť aj v atmosférach iných planét, s použitím teleskopov novej generácie.

„Na Zemi sa oxid dusičitý spája s ľudskou aktivitou. Vyrábajú ho autá, alebo aj elektrárne na fosílne palivá. V nižšej časti atmosféry tento plyn dominuje nad inými a preto by sme mohli pátrať po oxide dusičitom, ako indikátore industriálnej civilizácie,“ hovorí autor štúdie Ravi Kopparapu.

Technologické stopy

Astronómovia, ktorí pátrajú po živote na iných planétach sa zameriavajú na dve špecifické stopy. Biologické stopy môžu byť plyny, ktoré sa spájajú s existenciou života ako takého. Medzi technologické stopy sa naopak rátajú rádiové signály, umelo vytvorené stavby, alebo aj vysoké množstvo oxidu dusičitého v atmosfére. Technologické stopy prezrádzajú existenciu vyspelého života.

Oxid dusičitý však nie je okamžitým indikátorom života na planéte. Vedci vedia, že tento plyn môže vzniknúť aj prirodzenou cestou. Ak však objavia tento plyn na potenciálne obývateľnej planéte, musia sa rozhodnúť, či je zaznamenané množstvo dostatočne vysoké. V prípade podobného objavu vedci spustia simuláciu, ktorá im ukáže maximálne množstvo oxidu dusičitého, ktorý mohol na planéte vzniknúť prírodne. Ak je nameraná hodnota vyššia ako ukazuje simulácia, je pravdepodobné, že sa môže na planéte nachádzať vyspelý život.

Problém je, že stále môže nastať veľa planých poplachov. Vedci preto momentálne pracujú na zdokonalení svojich modelov, aby mohli mať v budúcnosti reálnejšiu predstavu o tom, či sa na planéte nachádza život, alebo nie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close