TECH

Vedcom sa podarilo vytvoriť syntetickú kožu, ktorá by mohla vrátiť ľuďom s protézami cit dotyku

Dnešné protetiky môžu ľuďom s chýbajúcimi končatinami vrátiť schopnosti, aby mohli robiť čokoľvek čo môžu robiť zdraví ľudia – chodiť, behať, dotýkať sa vecí a podobne.  Ale cit je stále vzdialenou víziou, ktorú sa zatiaľ nepodarilo plnohodnotne nahradiť.

Vedci však podľa všetkého urobili významný posun v tejto oblasti. V štúdii „Electronic Skin Lets Amputees Feel Pain Through Their Prosthetics“, ktorá bola zverejnená v rámci žurnálu Science Robotics popísali ako sa im podarilo vytvoriť syntetickú kožu s pocitom dotyku, ktorá zodpovedá prirodzenej koži a dokonca v niektorých prípadoch ju aj prekračuje. Vedci však ešte nevyhrali, ďalšou výzvou, ktorá stojí pred nimi je ju dostať túto informáciu späť do nervového systému nositeľa.

synteticka koza_2
Zdroj: Youtube – Johns Hopkins University (ilustračný obrázok)

Keď sa niečo stlačí proti vašej koži, vaše nervy prijímajú a prenášajú tento tlak do mozgu vo forme elektrických signálov.

Na napodobnenie tohto biologického procesu výskumníci zavesili na magnetickom snímači pružný polymér, poprášený magnetickými časticami. Účinok je ako bubon: Aplikácia aj najmenšieho množstva tlaku na membránu spôsobuje, že sa magnetické častice približujú k snímačom a tento pohyb prenášajú elektronicky.

Testy dokazujú, že pokožka dokáže cítiť extrémne jemný tlak, ako je napríklad vánok, kvapkajúca voda alebo mravce. V niektorých prípadoch syntetická koža reagovala na tlaky tak jemné, že prirodzená ľudská pokožka by ich nedokázala odhaliť.

Zdroj: Futurism.com, obrázky:  Youtube – Johns Hopkins University (ilustračné obrázky)

Tagy

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.
Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu