HoaxySpravodajstvoVeda a výskum

Fakty na konšpirátora veľakrát nezaberajú: Ako sa rozprávať s človekom, ktorý verí konšpiračným teóriám?

Konšpiračné teórie sa dnes šíria rýchlosťou blesku a získavajú si čoraz väčšiu popularitu. Ako môžeme pomôcť zabrániť ich šíreniu?

Jedným z problémov informačnej doby je, že sa môžu konšpirácie šíriť rýchlosťou blesku, čo sme mohli zažiť na vlastnej koži pred pár rokmi, počas pandémie COVID-19. No i dnes môžeme počuť hlúposti z každej strany a to hlavne v súvislosti s vojnou u našich susedov, Šorošovi a podobne.

Niektoré konšpiračné teórie môžu znieť ako zaujímavosť, o ktorej si radi prečítame viac po večeroch, napríklad záhady UFO alebo Bigfoota. Drvivá väčšina z nich však môže mať vážne dôsledky, napríklad ak sa spochybňuje prospešnosť očkovaní proti vážnym ochoreniam, alebo ak niekto napáda dôležitosť zdravotných opatrení proti globálnej pandémii.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa stretneme s konšpirátorom, našou prvou tendenciou je argumentovať faktami a snažiť sa jeho presvedčenie vyvrátiť, čo je však mimoriadne neefektívne. Pravdou je, že konšpiračné teórie majú tendenciu byť veľmi “podmanivé” a častokrát to nie je len o tom, akým informáciám máme tendenciu veriť viac. Ako informuje portál The Conversation, konšpiračné teórie pomerne často zasahujú emócie a pocit identity ľudí, ktorý im veria.  

Priamy postup nebýva efektívny, pretože človek v podstate napáda samotného konšpirátora, ktorý sa svojich presvedčení drží zubami-nechtami. Častokrát sa stáva, že po takýchto diskusiách sa presvedčenie človeka ešte viac utvrdí. Lenže prečo človek verí konšpiračným teóriám?  

Výskumy dokazujú, že ľudia s vyššou tendenciou veriť konšpiráciám tak robia preto, lebo chcú naplniť svoje psychologické potreby. Chcú cítiť pocit istoty, chcú sa cítiť, že majú nad vecami kontrolu a zároveň si chcú udržiavať pozitívny obraz o sebe a o svojej skupine. Ak sa objaví kríza, napríklad globálna pandémia, ľudia majú potrebu nájsť zmysel ešte o niečo viac.  

Paradoxne nie vždy konšpirácie tieto pocity vyplnia. Výskumy ukázali, že ľudia veriaci v “očkovacie konšpirácie”, teda že veľké farmaceutické spoločnosti zakrývajú riziká očkovaní, mali pochopiteľne negatívnejší pohľad na očkovanie. Zaujímavosťou je, že po jednom mesiaci sa cítili bezmocnejšie ako ľudia, ktorí týmto konšpiráciám neverili.  

Ako bojovať proti konšpiračným teóriám?

Jedným zo spôsobov ako bojovať proti konšpiráciám je ukázať týmto ľuďom, že väčšina populácie týmto názorom neverí. Konšpirátori sú presvedčení, že sa ich názorov drží väčšina a to častokrát vedie k tomu, že sa do svojich presvedčení “zažerú” ešte viac. Ukázať im však to, že konšpirácií väčšina ľudí neverí, môže pomôcť zabrániť ich šíreniu.  

Ďalšou metódou je ukázať ľuďom fakty ešte skôr, než sa stretnú s konkrétnou konšpiráciou. To môže ľuďom pomôcť utvoriť si zdravší názor ešte predtým, než sa určitá vec stane pre nich dôležitou. Ak sa teda človek dostane do momentu, kedy sa musí rozhodnúť, či svoje deti zaočkovať, mohol by mať viac racionálnych faktov a na základe toho sa rozhodnúť lepšie.  

Pri rozhovore s konšpirátorom je dôležitá otvorenosť rôznym názorom. Nezosmiešňujte jeho teóriu, nesnažte sa ho zhodiť faktami, no počúvajte ho a pýtajte sa. Prejavenie záujmu prehĺbi pocit porozumenia a otvorí druhého človeka možnosti dialógu. Možno ho nepresvedčíte úplne. Ak ho ale vypočujete vy, vypočuje si aj on vás, otvorenejšie, než keby ste naňho začali hneď svojimi argumentami.  

Naznačili sme to vyššie, no ďalším dôležitým bodom je naslúchanie. Pri rozhovore sa snažte pochopiť, čo vám druhá osoba hovorí a nezahadzujte jej názor hneď ako konšpiráciu. Hoci tejto teórii sami veriť nemusíte, snažte sa pochopiť človeka čo sedí oproti vám, nie teóriu samotnú.  

Dôležité je kritické myslenie

Pri konšpiračných teóriách je dôležité kritické myslenie. Pri utváraní názoru treba zvážiť všetky dostupné názory a informácie, na základe ktorých sa rozhodneme podľa nášho vedomia. Mnohí konšpirátori odmietajú fakty, ktoré prichádzajú z iných zdrojov. Skúste podnietiť počas rozhovoru kritické myslenie.  

Konšpiračné teórie môžu byť spôsobom, ako získať pocit kontroly nad vecami, ktoré sa kontrolovať nedajú. Ak sa rozprávate so zarytým konšpirátorom, skúste mu ukázať viac sfér života, ktoré by mohol riadiť. Výskumy ukázali, že čím viac je človek zameraný na budúcnosť a napĺňanie svojich cieľov, tým sú preňho konšpiračné teórie menej lákavé.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close