Streamovanie hier z Xbox do Windows 10 – čo by ste mali vedieť

Popularita streamovania hier, ich kvalita a možnosti sa každým dňom rapídne zvyšujú. Vďaka novému Windows 10 nás v tejto oblasti čakajú veľké zmeny. Poďme sa teda na streamovanie hier pozrieť bližšie.

streamovanie

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

(c) Microsoft.com

Streamovanie hier slúži na mnohé účely. Niektorí hráči naživo Streamujú hru, ktorú práve hrajú, a ktokoľvek na svete môže naživo sledovať hru, bez toho, aby sedel vedľa hráča. Profesionálni hráči tak už nemusia obchádzať turnaje, ale uživia sa priamo streamovaním ich hier. Ďalším dôvodom je streamovanie medzi rôznymi platformami, hráč tak hrá na veľkej televízii hru, ktorá sa streamuje napríklad z tabletu. Ďalšou možnosťou streamovania je hra, ktorú nemáte fakticky stiahnutú na svojom počítači, ale ktorá je umiestnená na vzdialenom serveri a streamuje sa do vášho PC.

Budúcnosť hrania skutočne náleží streamovaniu. Aj keď dnes sťahujete hru napríklad z Xbox Games Store musíte stiahnuť balík dát o veľkosti 50 GB. Vďaka streamovaniu nebudú hráči musieť chodiť do obchodu pre konzoly a krabice. Nebudú musieť nič sťahovať, inštalovať, zálohovať ani updatovať. Hráči budú môcť hrať skadekoľvek cez akúkoľvek platformu. Nebudú odkázaní na jednu konzolu, ktorá bude za niekoľko rokov nahradená novým typom. Hry budú vždy dostupné okamžite a bez čakania.

Streamovanie Microsoftu

(c) Xbox.com

Jednu z najväčších noviniek v tejto oblasti priniesla spoločnosti Microsoft. Ako už na začiatku roka šéf Xbox divízie Phil Spencer sľuboval, na konferencii v Microsoft Redmond kampuse, nový operačný systém Windows 10 umožní hráčom pohodlné streamovanie hier medzi platformami. Microsoft vytvoril aplikáciu Xbox One, vďaka ktorej môžu používatelia streamovať obraz z hernej konzoly Xbox One do ľubovoľných zariadení, ktoré používajú nový operačný systém Windows 10. Hráči si tak môžu hry vychutnať napríklad v spálni alebo v kuchyni, ak tam dosiahne ich Wi-Fi. Aplikácia Xbox One umožňuje hráčom tiež hrať na rôznych zariadeniach, ukladať pohromade všetky ich výsledky a byť v kontakte s hráčskou komunitou začatím skupinových chatov, zdieľaním videí a snímok alebo sledovaním, čo práve hrajú ich priatelia. To všetko je tak dostupné nielen prostredníctvom hernej konzoly, ale akéhokoľvek zariadenia s Windows 10, napríklad smartfónu alebo tabletu. Hráči majú v aplikácii zároveň možnosť sledovať pripravované novinky, plánované aplikácie alebo upútavky na nové hry. Microsoft tak plánuje vytvoriť z Windows multiplatformový operačný systém. Užívatelia by tak mohli mať časom prepojené všetky elektronické zariadenia od telefónu cez tablety či notebooky až po herné konzoly.

Samotné streamovanie funguje tak, že využíva výkon konzoly Xbox One a počítač s operačným systémom Windows 10 je fakticky vzdialenou druhou obrazovkou. Ak chcete streamovanie užívať, musíte vlastniť konzolu Xbox One (a v nastavení povoliť funkciu streamovanie hier) a počítač so systémom Windows 10. Obe tieto zariadenia sa musia nachádzať v rovnakej domácej sieti (pripojenie môže byť káblové alebo bezdrôtové). Samotný počítač by pre optimálny výkon mal mať aspoň 2GB pamäte RAM a 1.5GHz alebo výkonnejší procesor. Najvhodnejšie pripojenie k sieti je káblové pripojenie, prípadne bezdrôtové.

Fenomén Twitch

O globálnom fenoméne streamovania vypovedajú aj udalosti na trhu. V roku 2011 vznikla dnes známa platforma k živému streamovaniu, Twitch.tv. Twitch vytvoril komuniktu hráčov zo všetkých možných herných odvetví. V roku 2014 mal Twitch priemerne 55 miliónov unikátnych návštevníkov mesačne, podľa Business Insider.  Vďaka obrovskému úspechu tejto platformy ju septembra minulého roka kúpila spoločnosť Amazon za 970 miliónov dolárov. Jednalo sa o najväčšiu akvizíciu v histórii Amazonu a veľmi premyslený ťah. Podľa prieskumu americkej spoločnosti eMarketer sa za jediný rok zvýšila hodnota inzercie na platformách digitálneho videa o 41,9% a dosiahla tak v USA hodnoty 5.96 miliárd dolárov.

(c) PokerStars

Tieto platformy využívajú amatérski hráči, profesionáli, ale aj producenti hier. Obľúbená online pokerová herňa Pokerstars, ktorá sa môže pochváliť viac ako 50 miliónov registrovaných užívateľov na svojej platforme, prostredníctvom Twitch channel naživo streamuje Texas Holdem Poker hry, ktoré hráči hrajú online. Živý prenos užívajú aj významní členovia PokerStars teamu, napríklad slávny hráč Jason Somerville, ktorý živé vysielanie svoje pokerové hry každý deň po dobu 70 dní na PokerStars Twitch channel. Na platforme, môžu hráči zobraziť a podieľať sa na živé vysielanie hier v reálnom čase. Týmto spôsobom, obe firmy používajú navzájom užívateľskú základňu s cieľom rozšíriť svoje publikum.

Youtube – nový konkurent

Ďalším gigantom, ktorý sa vrhol do streamovania hier je platforma Youtube, ktorú vlastní spoločnosť Google. Youtube sa pokúšalo preniknúť do živého prenosu už od roku 2010, kedy naživo vysielali koncert kapely U2, avšak nakoniec tieto snahy odsunulo do pozadia. V tomto roku sa k svojmu zámeru opäť vrátilo a chcú vytvoriť konkurenciu práve platforme Twitch.tv. Youtube plánuje zameranie najmä na streamovanie hier a športových stretnutí. Tento rok v máji Youtube preto predstavil živé streamovanie rýchlosťou 60 snímok za sekundu. Pre staršie zariadenia, ktoré nepodporujú HTML5 je k dispozícii aj rýchlosť 30 snímok za sekundu. Navyše je už dostupný HTML 5 playback, takže ak vám kúsok živého prenosu unikne, môžete video vrátiť späť a prenos potom opäť zrýchliť.

(c) Youtube.com

Hranie hier prostredníctvom streamovania medzi rôznymi zariadeniami hráčom rozhodne veľa zjednoduší. Hra už nie je viazaná iba na konzolu, takže ak sa napríklad niekto z rodiny práve pozerá na televíziu, nie je potrebné ho rušiť. Hráč si bude hru z konzoly streamovať do notebooku alebo počítača. Samotné streamovanie hier sa stále vyvíja. Už dnes však prinášajú hráčom možnosti ako byť súčasťou komunity a komunikovať s ostatnými hráčmi, zdieľať svoje úspechy alebo sa od nich učiť. Mnoho ďalších spoločností sa tak rozhodlo investovať svoj čas a prostriedky do streamovania hier a hráči sa tak majú v budúcnosti stále na čo tešiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre