Novinky

Prvý pokus Číny dostať sa na obežnú dráhu prostredníctvom súkromnej spoločnosti zlyhal

Prvý čínsky pokus dostať sa na obežnú dráhu cez súkromnú spoločnosť zlyhal.

Pekinský startup LandSpace uskutočnil prvý pokus vypustenia ich trojstupňovej rakety Zhuque-1Jiuquan Launch Center, ktorý sa nachádza v púšti Gobi. Raketa síce úspešne vzlietla, avšak na obežnú dráhu sa nedostala.

V správe Chinese microblogging site Weibo (cez The Financial Times)  LandSpace hovorí, že odpálenie rakety prebehlo úspešne, avšak chyba nastala počas tretej fázy letu a tak raketa nedosiahla obežnú dráhu. Napriek tomuto nevydarenému pokusu spoločnosť považuje tento let za úspech. Ukazuje na fakt, že prvé dva stupne išli tak ako sa očakávalo a povedali, že je to prvá súkromná spoločnosť v Číne, ktorá dostala povolenie na štart rakety. Spoločnosť poznamenala, že raketa sa bude ešte ďalej vyvíjať.  Podľa QZ, raketa niesla satelit, ktorý mal vysielať televízny seriál Cheers Science pre stanicu CCTV.

Nie je to prvý štart čínskej komerčnej spoločnosti, ale bol prvým pokusom dosiahnutia obežnej dráhy. Skôr v tomto roku pekinská spoločnosť OneSpace úspešne predviedla dva lety (ktoré nemali dosiahnuť obežnú dráhu) v máji a opäť v septembri. Tieto štarty ukázali, že sa nezmýšľali nad dosiahnutím obežnej dráhy, ale teraz OneSpace poznamenala, že v roku 2019 plánujú  vykonať 10 štartov.

Až do nedávna boli čínske vesmírne projekty vykonávané China National Space Administration (CNSA), ktorá vyslala satelity a taikonautou (čínsky astronauti). V roku 2014 čínska vláda povolila súkromným spoločnostiam aby sa zapojili do vesmírneho programu. LandSpace bola založená v 2015 a bola charakterizovaná ako najpokročilejší „hráč“ medzi čínskymi súkromnými vesmírnymi spoločnosťami.

Zdroj: TheVerge.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu