NovinkyStartupyTECHZaujímavosti

Startup, ktorý priniesol potraviny v „skrinke“ je pod silnou kritikou, hoci má veľký úspech

Kiosky, alebo malé potraviny ktoré môžeme vidieť v podstate každej väčšej metropole sveta sa búria proti konceptu dvoch mladíkov, ktorí na trh priniesli automaty s potravinami.

Koncept „Bodega“, ktorý priniesli mladíci funguje na jednoduchom systéme. Používateľ s mobilnou aplikáciou otvorí skrinku, z ktorej si zoberie tovar, ktorý potrebuje. Následne kamery umiestnené na predajnom mieste vyhodnotia záznam a potom sa uskutoční elektronická platba. Následne AI vyhodnocuje jednotlivé tovary, po ktorých je dopyt a po ktorých zas nie je. Neskôr AI vytvorí plán zásobovania, ideálne pre každý automat zvlášť.

Jeden zo zakladateľov tohto startupu, Paul McDonald (mimochodom bývali zamestnanec spoločnosti Google) chce rozšíriť tento formát na 100,000 pobočiek pričom by mali byť od seba vzdialené len necelých 30 metrov.

Zdroj: The Guardian

Hoci McDonald povedal, že:

„Súperenie s bežnými obchodmi na každom rohu nebolo nikdy našim cieľom…“.

Inak to už vidia samotný predajcovia zo „stánkov“ či malých obchodíkov. To je totiž hlavným kameňom úrazu. Vidia v tom neférový boj spočívajúci hlavne v tom, že autori projektu majú investorov, ktorých oni nikdy mať nebudú (pozn. redakcie: do tohto startupu investovali spoločnosti ako Facebook, Google, Twitter, a ďalšie).

„Je to pre nás zničujúce… nie je totiž fér voči miestnym obchodom, ktoré nemajú „anjelských“ investorov ako títo chalani.“, hovorí zástupca hispánskej komunity v štáte New York  .

Autori projektu ďalej dodávajú, že tieto miestne obchodíky, ktorými chcú „posiať“ mestá nemusia byť čisto zamerané na potraviny, budú sa riadiť dopytom. Teda ak bude záujem o drogériu tak tam bude drogéria, keď budeme záujem o papiernictvo tak v nich kúpite papier,…

Vidíte aj vy v tomto prípade rovnakú situáciu, s ktorou sa pasuje Uber len v inom šate? Aký je váš názor na tieto novodobé problémy?

Zdroj: The Guardian

 

Tagy

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Jeden komentár

  1. Dúfam že to neprejde. Riesi niekto zamestnanost. Tým mladikom je to jedno. Im ide len o to sa nahrávať. Inak ked to prejde už teraz viem ako to obyst. ? tak v tom prípade. Len do toho

Pridaj komentár

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu