Veda a výskum

Spinosaury mali zvláštne mozgy: Prispôsobili sa zmysly ich životu predátorov?

Spinosaury sa považujú za obávaných predátorov, no od ostatných dinosaurov sa líšia. Boli ich zmysly prispôsobené loveckému životu?

Vedcom z University of Southampton sa v spolupráci s Ohio University podarilo rekonštruovať mozog a vnútornú časť ucha dvoch spinosaurov, objavených na území Británie. Objav nám pomáha lepšie pochopiť, ako tieto dinosaury interagovali so svojim prostredím.

Spinosaury, inak známe aj ako ostnaté jaštery, boli obrovské dravé dinosaury, ktoré žili pred približne 95-miliónmi rokov. Vyznačovali sa pomerne ľahkou a pretiahnutou stavbou tela. Ich hlava pripomínala hlavu krokodíla. Mali veľké hákovité pazúre a svoj názov získali podľa obrovských ostňov, ktoré im vyrážali z chrbtice. Počas života sa na tieto ostne upínala kožená plachta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpokladá sa, že spinosaury žili hlavne v blízkosti vody a lovili veľké ryby. Ich život sa od známejších dinosaurov, napríklad Tyrannosaura, výrazne líšil. Výskumníci mohli vďaka rekonštrukcii mozgu a vnútorného ucha lepšie pochopiť evolúciu tejto skupiny dinosaurov. Rekonštrukcia týchto orgánov dokázala, že spinosaury nemali práve najlepší čuch a ich ucho bolo naladené na nízke frekvencie. Zároveň podľa autorov nedokázali až tak dobre sledovať svoju korisť ako neskoršie sofistikovanejšie dinosaury.

V prípade dvoch fosílií spinosaurov ide o najstaršie ostatky tejto skupiny. Ich lebka sa zachovala pomerne dobre, čo umožnilo výskumníkom rekonštruovať ich mozgy.

„Napriek ich neobyčajnému životu si prvé spinosaury zachovali množstvo vlastností typických pre iné veľké teropódy. Hoci žili primárne pri vode, tento životný štýl nemal dopad na to, ako bol ich mozog organizovaný,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Chris Barker.

Neobvyklý život spinosaurov

Vedci sa domnievajú, že už predkovia teropódov mohli oplývať vlastnosťami, ktoré im umožnili aspoň z času na čas loviť ryby. Keďže túto vlastnosť spinosaury zdedili, jediné čo im stačilo bolo vyvinúť si krokodíliu hlavu a špeciálne zuby. Autori štúdie poznamenávajú, že tvar lebky je mimoriadne prispôsobený na chytanie rýb, preto je zvláštne, že rovnakú adaptáciu nepozorujú aj pri mozgu. Napriek tomu svoj objav považujú za významný.

„Je naozaj fascinujúce dozvedať sa o zmysloch dinosaurov. V našej štúdii sme získali jedinečný pohľad na to ako spinosuary cítili, ako počuli, aká bola ich rovnováha, a tak ďalej,“ tvrdí spoluautor štúdie, Darren Naish.

V posledných rokoch paleontológovia urobili obrovské pokroky, čo sa týka výskumu spinosaurov. V roku 2021 objavili na ostrove Wight fosíliu druhu Ceratosuchops a v roku 2022 objavili fosíliu spinosaura vo formácii White Rock. Počas všetkých štúdií sa vedci spoliehajú na schopnosti počítačovej tomografie, ktorá vedcom pomáha preskúmať fosílie bez toho, aby ich zničili invazívnymi spôsobmi výskumu.

Spinosaury žili neobvyklým životom, naznačuje výskum ich mozgu
3D rekonštrukcia lebky spinosaura. Zdroj: WitmerLab/Chris_Barker

Dnes sa veda nachádza v bode, kedy vedci môžu študovať a hodnotiť zmyslové schopnosti živočíchov, ktoré vyhynuli pred miliónmi rokov. To nám dáva jedinečný pohľad nielen do éry dinosaurov, ale potenciálne ešte oveľa ďalej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close