NovinkyTECH

Spoločnosť AMD chce ísť v šľapajách Nvidie. Grafické karty by mali byť určené hlavne pre hráčov a nie minerov

Pokiaľ ste v poslednom roku uvažovali nad kúpou nového počítača, museli ste sa naozaj klepnúť po peňaženke. Cena grafických kariet sa zvýšila do neúnosných výšin, teda pokiaľ nejaké boli vôbec na sklade. Mánia ťaženia kryptomien spôsobila, a stále spôsobuje, obrovské a superrýchle vykupovanie grafických kariet, ktoré sú ale primárne určené na hranie počítačových hier a vykonávanie náročných grafických operácií, a nie na ťaženie kryptomien. Výrobcovia grafických kariet si tento fakt samozrejme uvedomujú a Nvidia zaviedla prvé opatrenia, aby neustálemu vykupovaniu grafických kariet zabránili. Spoločnosť AMD len pred niekoľkými hodinami rozhodla, že chce taktiež podporiť hráčov hier a prichádza s prvým, zásadným opatrením.

Zvýšenie produkcie

Konkurenčná Nvidia predajcom odporučila, teda aspoň v Nemecku, aby obmedzili odber grafických kariet na jednu osobu. AMD chce ale ešte viac pritvrdiť. Ich cestou, ako znížiť ceny grafických kariet a ponúknuť ich aj hráčom, je celkové zvýšenie produkcie. Nie o nejaké malé percentá, ale naozaj zásadným spôsobom. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti AMD a zároveň prezidenta Dr. Lisa Su, „je výroba grafických kariet nedostatočná a plánuje ju výrazne oživiť a zvýšiť, aby dobehli posledné mesiace.“ Samotný prezident AMD si uvedomuje obrovský dopad minerov na cenu grafických kariet a ich dostupnosť.

Vyššia produkcia prináša niekoľko háčikov

Podľa vyjadrení AMD, by spoločnosť nemala problém so začatím niekoľko násobnej výroby grafických kariet. Zvýšenie výroby grafických čipov je takmer bezproblémové, no problém je hlavne s dostupnosťou ďalších súčastí, hlavne grafických pamätí. Spoločnosť AMD využíva vo svojich grafických kartách pamäte typu GDDR5 ak HBM2 a oba typy sú na trhu nedostatkovým tovarom. Riaditeľ sa ku tejto problematike vyjadril takto: „Uvedomujeme si, aký vplyv to má na našu výrobu, no naďalej pokračujeme v práci spoločne s našimi partnermi z oblastí pamätí.“

Hráčom už zostáva len dúfať, že sa po týchto aspoň čiastočných opatreniach situácia na trhu ukľudní a ceny grafických kariet sa opäť dostanú do normálu, čo sa ale zrejme stane najskôr v letných mesiacoch. Čo si o tejto problematike myslíte Vy? Zdieľate s nami spoločný názor? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok (AMD)

 

Tagy

Pridaj komentár

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu