SpravodajstvoVeda a výskum

Vedkyňa stojaca za štúdiou zo 70. rokov, ktorá predikuje skorý kolaps spoločnosti, si za svojimi tvrdeniami stojí

Vedkyňa Gaya Herringtonová, autorka štúdie, ktorá predikovala kolaps spoločnosti ako takej, prepočítala svoju štúdiu zo 70. rokov. Aktualizované údaje neveštia nič dobré.

Ešte v priebehu minulého týždňa sa dostalo do extra pozornosti staršia štúdia z inštitútu MIT, za ktorou stojí Gaya Herringtonová. Samotná štúdia tvorila predlohu bestselleru The Limits to Growth, teda Limity rastu. Štúdia sa venovala možnému kolapsu našej spoločnosti, ktorý bude spôsobený najmä nedostatkom nerastných zdrojov  v spojitosti s ekonomikou, ktorá je závislá od nepretržitého rastu. Hoci tento scenár dnes znie ako zo science-fiction a málo kto si ho vie reálne predstaviť, tak skutočnosť, že k tomu smerujeme, nemusí byť ďaleko od pravdy. Ide však o štúdiu, ktorá bola pôvodne vypracovaná ešte v roku 1972. Herringtonovej práca predpovedala, že kolaps môže prísť už okolo roku 2040. Otázkou je, zmenilo sa odvtedy niečo, aby sme odvrátili tento katastrofický scenár? 

Najnovšie sa autorka štúdie, Herringtonová, vyjadrila pre magazín The Guardian. Vedkyňa hovorí, že štúdia, ktorú v minulosti vypracovala spolu so svojim tímom, je aj dnes stále aktuálnou. Hovorí, že aktuálny prístup podnikania k životnému prostrediu je devastujúcim. Možno to vidieť najmä na zhoršujúcich sa klimatických podmienkach, ktoré pravdepodobne povedú nielen k ekonomickým kolapsom, ale aj spoločenským. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedkyňa ďalej hovorí, že sme schopnými zmeny, avšak musíme konať ihneď, aby sa jej predikcia nenaplnila. 

„Sme úplne schopní urobiť obrovské zmeny,“ povedala Herringtonová pre Guardian, ktorá ďalej dodala: „Videli sme to pri pandémii, ale musíme konať hneď, ak sa chceme vyhnúť nákladom oveľa väčším, ako v súčasnosti vidíme.“ 

Kolaps systému je nezvratný, ak nezmeníme spôsob nášho správania, naznačuje vedkyňa

Rovnako treba dodať, že obavy, ktoré mali vedci v minulosti, sú mierne odlišnými od tých súčasných. Zatiaľ čo v minulosti prevládal najmä názor, že bude nedostatok zdrojov v kombinácii s preľudnením planéty, tak dnes hovoria, že nedostatok zdrojov je riešiteľným a to prostredníctvom inovatívnejších technológií, ktoré  sú využívané za účelom ich získavania. Druhým dychom však dodávajú, že práve tieto nové technológie, častokrát vedú ešte k väčšej záťaži na životné prostredie čo je aktuálne najväčší problém,  prízvukuje Herringtonová. 

Vedkyňa ďalej dodala, že minulé modely, ktoré naznačovali kolaps prepočítala, a jej zistenia boli znepokojivé. Súčasné výsledky sa dobre zhodujú s analýzou zo 70. rokov minulého storočia, ktorá ukázala, že hospodársky rast sa môže na konci súčasného desaťročia skončiť. Znamenalo by to, že potom bude nasledovať éra stagnácie a poklesu, ktorá sa bude postupne zhoršovať. Tieto zmeny následne budú mať dopady na kvalitu života ľudí, ktorá sa bude postupne zhoršovať.

„Musíme teraz konať, aby sme dosiahli hladký prechod a vyhli sa budúcim nákladom,“ povedala Herringtonová pre Guardian, ktorá ďalej dodala: „To sa zatiaľ nestalo, takže vidíme dopad zmeny podnebia.“ 

Vedkyňa v závere pre Guardian uviedla, že nič nie je také zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá, ale že musíme konať, aby sme odvrátili blížiaci sa kolaps. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close