NovinkyTECH

SpaceX je opäť o čosi bližšie ku vytvoreniu celosvetového rýchleho internetového pripojenia prostredníctvom satelitov Starlink

Spoločnosť SpaceX sa opäť posunula o čosi bližšie ku vytvoreniu celosvetového rýchleho internetového satelitného internetu, ktorý bude dostupný aj v tých najnehostinnejších oblastiach našej planéty. SpaceX svoje úmysly predstavila ešte v roku 2015 a po 3 rokoch konečne obdržala povolenie od FCC (U.S. Federal Communications Commission). Projekt Starlink sa tým pádom môže “oficiálne” začať.

Čo je to projekt Starlink?

Jedná sa o čiastočne ďalší šialený nápad vizionára Elona Muska. Zároveň sa ale nejedná až o tak šialené predstavy, ako vytvorenie pohostinnej planéty z Marsu. Cieľom projektu Starlink je vytvorenie širokopásmového bezdrôtového internetu s nízkou latenciou pomocou 4425 satelitov, ktoré budú umiestnené na obežnej dráhe Zeme vo výške od 1110km do 1325km. SpaceX dúfa, že takáto rozsiahla sieť satelitov dokáže ponúknuť internetové pripojenie s naozaj nízkou latenciou do 25 milisekúnd. Taktiež chce ponúkať naozaj najrýchlejšie satelitné internetové pripojenie, no nesmieme očakávať rýchlosti, aké dosahuje napríklad optické pripojenie.

Potencionálny dátum spustenia – 2024

Prvé testovacie satelity siete Starlink sa na obežnú dráhu dostali už minulý mesiac, pri vypustení rakety Falcon 9. Oficiálne prvé satelity, ktoré časom vytvoria internetové pripojenie Starlink, sa majú na obežnú dráhu dostať už v roku 2019 a posledné sa nad naše hlavy dostanú v roku 2024. Treba si uvedomiť, že vynesenie 4425 satelitov na obežnú dráhu, nie je zrovna najjednoduchšie.

Jedná sa o prvé povolenie takého typu

TIP  Prvým turistom, ktorého vyšle SpaceX do vesmíru je Yusaku Maezawa! PS: nepoletí sám

Podľa agentúry FCC sa jedná o historicky prvýkrát, čo agentúra udelí povolenie satelitnej konštelácií umiestnenej na nízkej obežnej dráhe Zeme, ktorá ponúka širokopásmové služby. Spoločnosť SpaceX touto cestou získala oprávnenie používať frekvencie v pásmach Ka (20/30 GHz) a Ku (11/14 GHz).

Zdroj: neowin.net, úvodný obrázok (pexels.com)

Tagy
Ukáž viac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu