NovinkyWindows 10 Mobile

Satya verí, že svet nikdy nepotreboval „Windows Phone“ v telefónom biznise. To však neznamená, že Microsoft by nemal investovať do smartfónov

Ešte v roku 2016 súčasný výkonný riaditeľ spoločnosti Microsoft, Satya Nadella oznámil, že pripravuje bibliografickú knižku, ktorá sa mala týkať hlavne jeho života v Indii a práce v Microsofte.

Pre nás, fanúšikov Windows platformy je samozrejme oveľa zaujímavejšia práve tá druhá časť venujúca sa spoločnosti Microsoft. V nej sa môžete dočítať viacero zaujímavosti zo zákulisia firmy, ako aj variability názorov na jednotlivé strategické rozhodnutia. Jedno z takýto rozhodnutí bola aj kúpa Nokie, jedného z najväčší výrobcov smartfónov a hlúpych telefónov, kde dokonca dominoval trhu.

Satya sa na margo tejto akvizície vyjadril viackrát a poznamenal, že podľa neho Windows Phone nemal čo robiť v biznise operačných systémov pre smartfóny, Android a iOS boli všetko čo bolo na tú dobu potrebné. Potom, ako kormidlo spoločnosti prebral, tak toto jeho zmýšľanie skutočne nabralo na obrátkach, pomaly, ale isto zabíja(l) súčasnú mobilnú platformu.

“Hlasoval som proti. Nechápal som prečo by svet v smartfónoch potreboval tretí ekosystém, iba ak by sme zmenili pravidlá hry… No bolo už príliš neskoro získať zázemie, ktoré sme stratili. Naháňali sme zadné svetlá našej konkurencie.“

Ďalej niekoľkokrát spomínal aj to, že Windows Phone vždy hral na trhu tretie „husle“ čo je určite pravda, ale hrať tretie husle s viac ako 20% podielom kedy Microsoft patril medzi kľúčových hráčov je predsa niečo iné, ako v súčasnosti bojovať s menej ako 1% podielom na trhu.

TIP  Nadstavba MIUI 10 prichádza pre prvé Xiaomi smartfóny. Našli ste medzi nimi aj ten svoj?

Ballmer však mal toho času úplne inú víziu, ba bál sa, že Nokia by opustila výrobu smartfónov s operačným systémom Windows Phone, čo bol aj jeden z hlavných dôvodov akvizície tejto spoločnosti. Microsoft tento „pokus“ o ovládnutie trhu so smartfónmi stál 8 miliárd dolárov.

Na druhej strane Satya nehádže palicu do žita nad smartfónmi. Ako ďalej píše, Microsoft by sa mal venovať chytrým telefónom, ale za podmienky že prinesie skutočne niečo unikátne. Viacerí z nás určite teraz myslia na známy a stále oficiálne nepredstavený Surface Phone, o ktorom sa hovorí, že na trh by mohol prísť aj spolu s novým operačným sytémom Andromeda a to už v priebehu budúceho roku. V každom prípade uvidíme čo sa bude diaŤ s mobilnou platformou Microsoftu a pevne veríme v lepšie zajtrajšky.

Zdroj: Windowslatest.com

Tagy
Ukáž viac

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu