SpravodajstvoVeda a výskum

Nový druh „akustickej látky“ vám umožní nielen prijímať hovory, ale aj počuť tep vlastného srdca

Vedci z inštitútu MIT prišli na spôsob, ako vytvoriť látku, ktorá dokáže vnímať zvukové vibrácie okolo nás.

Nový druh „akustickej látky“ pretvorí vaše tričko na mikrofón zaznamenávajúci zvuk podobne ako ľudské ucho. Najprv zaznamená zvukové vlny ako mechanické vibrácie, ktoré následne pretvára na elektrické signály. Na tejto technológii pracujú vedci z technologického inštitútu MIT.

Každá látka reaguje na zvuk tým, že vibruje, no v bežných prípadoch sa tieto vibrácie odohrávajú v škále nanometrov, čiže sú príliš malé na to, aby mohli byť vnímané ľudskými zmyslami. Výskumníkom sa však podarilo vytvoriť špeciálny druh vlákna, ktorý sa ohýba priamo s látkou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Špeciálne vlákno je tvorené piezoelektrickým materiálom, čiže produkuje elektrický signál keď dôjde k jeho deformácii. Vďaka tomu získava časť odevu schopnosť pretaviť zvukové vibrácie na elektrický signál. Zvuk, ktorý takáto látka zachytí sa môže pohybovať od tichého šumu v knižnici až po rušnú diaľnicu. Výskumníci tvrdia, že táto látka dokáže zachytiť aj zvuk tepu vášho srdca.

Nielenže tieto drobné zvuky dokáže zachytiť, látka môže byť prispôsobená na to, aby generovala zvuky. Dokáže napríklad vytvoriť zvuk hovorenej reči.

„Ak si oblečiete akustický odev, mohli by ste prostredníctvom neho odpovedať na hovory a komunikovať s inými ľuďmi. Látka dokáže vnímať aj ľudské telo a dať vám možnosť monitorovať svoj tep, či dýchanie, všetko v reálnom čase,“ vyjadril sa Wei Yan, výskumník z MIT, ktorý sa podieľal na vývoji akustickej látky.

Čím sa vyznačuje akustická látka?

Hlavnou myšlienkou výskumu je odlíšiť sa od tradičného využívania látky. V bežnom živote ju používame, ak chceme zamedziť šíreniu zvuku. Či už ide o akustické utesnenie koncertnej haly, alebo jednoduchý koberec, vďaka ktorému tlmíme naše kroky. Zvuk sa šíri prostredníctvom vĺn, ktoré naše ucho dokáže zaznamenať. Keď sa zvukové vlny dostanú na náš bubienok, sú pretavené do mechanických vibrácií. Vibrácie sa šíria naprieč malými kostičkami vo vnútornom uchu a následne sa konvertujú na elektrický signál.

Na rovnakom princípe pracuje aj nová akustická látka. Tím vedcov chcel vytvoriť „látkové ucho“, ktoré by bolo pohodlné, odolné a príjemné na dotyk a hlavne, aby dokázalo vnímať zvuk. Výskumníci potrebovali do látky zapliesť pevné vlákna, ktoré by dokázali pretvoriť zvukové vlny na vibrácie. Následne museli nájsť spôsob, ako vytvoriť z vibráciií elektrický signál.

„Výkon vlákien sa dá porovnať s ručným mikrofónom,“ vysvetľuje Grace Noel, ktorá sa podieľala na projekte.

Vedcom z MIT sa podarilo vytvoriť akustickú látku
Zdroj: MIT (Fink Lab)

Výsledný odev sa pocitovo približuje k tenkej bunde. Tím vedcov popisuje, že materiál je ľahší ako rifľovina, ale ťažší ako bežné tričko, alebo košeľa. Počas testov zistili, že je látka citlivá na to, odkiaľ zvuk prišiel. Na vzdialenosť troch metrov dokázala určiť pôvod zvuku s presnosťou jedného stupňa. Zároveň dokázali monitorovať tep zdravého človeka. Vedci veria, že takýto typ akustického odevu by mohol pomôcť ľuďom s poruchami sluchu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close