TECH

Vedcom sa podarilo vyvinúť samoliečiaci sa materiál, ktorý by mohol dokonca pomôcť znížiť CO2 vo vzduchu

Každý deň sa stretávame s desiatkami výrobkov, ktoré ovplyvňujú nie naše životy, ale aj životné prostredie. Hoci väčšina z nich nemá pozitívny vplyv na naše prostredie, ktoré väčšinou poškodzujeme tak tento prípad je diametrálne odlišný.

Vedcom sa podarilo totiž vyvinúť materiál, ktorý sa dokáže samoliečiť a dokonca pritom znižuje v ovzduší nechcené emisie v podobe CO2.

Novo vyvinutá látka používa kombináciu gélovitého polyméru s chloroplastmi (bunkové prvky, ktoré zvládajú fotosyntézu v rastlinách), ktoré rastú tým, že zachytávajú uhlík zo vzduchu po vystavení sa svetlu. Ak popraskáte alebo poškrabete už zatuhnutý kus tohto materiálu, novo odkryté strany by sa rozšírili a tým by sa zaplnila medzera bez toho, aby potrebné teplo, ultrafialové svetlo alebo iné špeciálne reakcie.

Vedci ešte majú veľkú cesty pred sebou

Nie všetko však je ružové tak ako to na prvý pohľad vyzerá. Chloroplasty, ktoré sú organickými látkami totiž majú tendenciu prestať pracovať po niekoľkých hodinách. Znamená to, že vedci majú pred sebou ešte dlhú cestu, na ktorej budú musieť nahradiť tieto chloroplasty umelými katalyzátormi, ktoré dokážu pracovať dlhšie.

V každom prípade sa jedná o významný posun vpred a využitie tejto látky je možné vo takmer každom odvetí. Viete si predstaviť, že by sa vám sám opravil telefón po mechanickom poškodený? Alebo praskliny na domoch, ktoré vznikajú z otrasov by sa stratili?

Zdroj: Engadget.com

Tagy

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.
Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu